تعدادی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که توانسته‌اند جریان‌ساز شوند و مسیر صنعت خاصی را تغییر دهند، نتیجه‌ی تلاش گروهی از افراد بوده‌اند که متوجه شده‌اند استعداد به تنهایی نمی‌تواند عامل پیروزکننده‌ی آنها باشد.

مجله درگی: مایکل جردن، اسطوره‌ی بسکتبال دنیا، در جمله‌ی معروفی می‌گوید: استعداد باعث برنده شدن در یک بازی می‌شود، اما کار تیمی جام قهرمانی را نصیب شما می‌کند.

کار تیمی عامل موفقیت بسیاری از کسب‌وکارها بوده و هست. تعدادی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که توانسته‌اند جریان‌ساز شوند و مسیر صنعت خاصی را تغییر دهند، نتیجه‌ی تلاش گروهی از افراد بوده‌اند که متوجه شده‌اند استعداد به تنهایی نمی‌تواند عامل پیروزکننده‌ی آنها باشد. در ادامه به همراه شما همراهان همیشگی، تعدادی از موفق‌ترین کسب‌وکارها را که توسط یک تیم کاری به وجود آمده‌اند و در راه رسیدن به موفقیت توسط این تیم مدیریت شده‌اند، بررسی می کنیم. خواندن تاریخچه‌ی این تیم‌های موفق می‌تواند روش بسیار خوبی برای الگوبرداری آگاهانه برای تیم‌های کاری در کشورمان باشد.

8 تیم کاری که تاریخ‌ساز شده‌اند

کمپانی جنرال موتورز

بنیان‌گذاران:
ویلیام دورانت، چارلز استوارت مات

یکی از بزرگترین خودروسازان جهان کار خود را کمی بیش از یک قرن پیش با نام تجاری بیوک آغاز کرد. از قضا، دورانت، تولید‌کننده‌ی پیشروی کالسکه‌های اسبی در آن زمان که بسیار به ایمنی اتومبیل‌های اولیه شک داشت اما به بازار بالقوه برای مدل های پیشرفته‌تر بسیار خوشبین بود، سرمایه‌گذاری بزرگی را در این بازار انجام داد. در سال 1910، جنرال موتورز اولدزموبیل، کادیلاک و شورلت را تولید کرد و به موفقیتی دست یافت که تا سال 2008 برای 70 سال در بازار فروش خودرو پیشرو بود.

مجله‌ی تایم

بنیان‌گذاران:
هنری لوس، برایتون هیدن

همکلاسی‌های دانشگاه وییل، لوس و هیدن، در سال 1922 از شغل خود در اخبار بالتیمور استفاء دادند تا مجله تایم را راه‌اندازی کنند، اولین مجله‌ای که خانه‌ی‌ نزدیک به 130 مجله مختلف شد، از مد تا فرهنگ پاپ و ورزش. لوس تا زمان بازنشستگی‌اش در سال 1964 سردبیر ارشد تمام مجله‌های تایم بود. هیدن در سن 31سالگی درگذشت. لوس در مورد همکاری خود را با هیدن گفت: "با وجود تفاوت زیاد در خلق و خو و حتی سلیقه ما باید باهم کار می‌کردیم، ما یک سازمان بودیم. در زندگی و در کار همه‌چیز ما با هم یکی بود."

گوگل

بنیان‌گذاران:
لری پیج، سرجی ��رین

گوگل همچنان عنصر اصلی افسانه‌ی دره سیلیکون می‌باشد، پیج و برین دانشجویان دوره‌ی دکتری دانشگاه استنفورد در یک اتاق خوابگاه این غول فناوری را ایجاد کردند، این کمپانی بیش از 30000 کارمند دارد و از تبلیغات آنلاین برای تبلیغ کالای بسیار مختلف و متفاوت استفاده می‌کند که سهم بزرگی از درآمد آن را ایجاد می‌کند. این زوج، اریک اشمیت را به عنوان مدیر اجرایی شرکت انتخاب کردند(که در حال حاضر رئیس است) اما در سال 2011 پیج مدیر ارشد اجرایی شرکت شد، برین نیز آزمایشگاه تحقیقات آینده گوگل ایکس را در دست دارد.

مایکروسافت

بنیان‌گذاران:
بیل گیتس، پاول الن

مسلماً استفاده از کامپیوترهای شخصی بدون وجود بیل گیتس و پاول الن دوستان دوران نوجوانی که در سال 1975 پس از نوشتن یک زبان برنامه نویسی برای آلتر8800 شرکت مایکروسافت را تاسیس کردند، به صورتی که امروز هست، نبود. اگر چه آلن هشت سال بعد گیتس را ترک کرد اما کار آنها با هم نرم‌افزارهای مهمی مانند ویندوز را که تا به امروز سیستم عامل غالب می‌باشد، بوجود آورد. آلن همچنان از طریق سرمایه‌گذاری در شرکت وولکان کپیتال در تکنولوژی حضور دارد. گیتس نیز موسسه‌ی بیل و ملیندا را تأسیس کرد و با وارن بافت برای گسترش بشردوستی کار می‌کند، او در اوایل سال جاری گفت که کار خود در شرکت مایکروسافت را به درخواست مدیرارشد اجرایی آن ساتیا نادل گسترده‌تر خواهد کرد.

پی‌پل (PayPal)

بنیان‌گذاران:
الن ماسک، پیتر تیل، مکس لوکین، لوک نوزک و کن هووری

ماسک، تیل، لوکین، نوزک و هووری در سال 1998خدمات پرداخت مبتنی بر اینترنت را راه‌اندازی کردند که با استقبال کاربران سایت ای‌بی از این روش، به سرعت گسترش یافت. جای تعجب ندارد که ای‌بی در بدو راه‌اندازی 1.5 میلیارد دلار بدست آورد و سریع‌ترین رشد را در کسب‌وکارهای شرکت داشت که نشان می‌دهد ایده‌ی عاقلانه‌ای بوده است. دلیلی وجود دارد که پی‌پل در روزهای آغازین خود نام مافیای پی‌پل نام گرفت: ماسک شرکت از هم گسیخته ماشین‌های الکترونیکی تسلا را اداره می‌کند، در حالی که تیل تا حد زیادی به یک سرمایه گذار در راه‌اندازی کسب‌و‌کار تبدیل شده است که در کسب‌وکارهای بزرگی سرمایه‌گذاری می‌کند.

سان میکروسیستمز


بنیان‌گذاران:
وایند کاسلا، اسکات مک نیلی، اندی بکتالشیم و بیل جوی

این شرکت که نام آن از شبکه‌ی دانشگاه استنفورد گرفته شده است، در دهه‌ی 1990 تبدیل به غول ایستگاه‌های کاری کامپیوتری شد، تا آنجایی که شعار "ما نقطه‌ی انتهایی در دات‌کام هستیم" را برای خود برگزید. اما پایان رونق داتکام به معنای پایان بسیاری از کسب‌و‌کارهایی بود که بر فناوری‌های سان میکروسیستمز تکیه داشتند. در نهایت این شرکت توسط اوراکل با قیمتی نزدیک به 3/7میلیارد خریداری شد و موسسان آن که همه در فناوری نام‌هایی شناخته‌شده بودند کسب‌و‌کارهای موفق دیگری را شروع کردند. کاسلا در شرکت کلاینر پرکینز شریک ضامن شد و بعدها شرکت سرمایه‌گذاری کاسلا را تاسیس کرد. جوی و بکتالشیم سرمایه گذاران موفقی هستند (بکتالشیم یکی از اولین شریک‌های گوگل بود) و مک نیلی به همراه ویین شرکت آمارگیری رسانه‌های اجتماعی را تاسیس کردند.

نت اسکیپ


بنیان‌گذاران:
مارک اندرسن، جیمز اچ.کلارک

تجربه‌ی مدرن گشت‌و‌گذار در وب را مدیون اندرسن و کلارک هستیم. آنها در سال 1994، موزائیک نت اسکیپ یا هدایت‌گر نت اسکیپ، اولین مرورگر اینترنتی را که به طور گسترده توزیع شد، منتشر کردند. نت اسکیپ در سال 1999 توسط ای او ال به قیمت10 میلیارد دلار خریداری شد. کلارک شرکت هلسی‌ان را تاسیس کرد که بعدها با وب‌ام‌دی ادغام شدند، او همچنین ستاره کتاب مایکل لوئیس به نام یک چیز خیلی خیلی جدید، کتابی در مورد دره سیلیکون، می‌باشد. اندرسون یکی از بنیانگذاران اندرسون هوروویتس و یکی از پرطرفدارترین مشاورین در دره سیلیکون می‌باشد.

یوبای‌سافت

بنیان‌گذاران:
ایو گولیمات، کلود گولیمات، مایکل گولیمات، جرارد گولیمات . کریستین گولیمات

در سال 1986، برادران گولیمات شرکت نشر بازی‌های ویدئویی خود را از یک روستای کوچک در فرانسه تاسیس کردند. امضای قرارداد با توزیع‌کنندگانی مانند الکترونیک آرتس، یوبای‌سافت را به سرعت به خارج از مرزهای کشورش در ایالات متحده و بریتانیا گسترش داد. در حال حاضر یوبای‌سافت29 استودیو در 19 کشور در سرتاسر جهان دارد و پس از اکتیویژن بلیزارد و الکترونیک آرتس سومین ناشر مستقل بازی‌ در جهان می‌باشد. این شرکت صاحب نام‌های تجاری معروفی مثل جاست دنس، پرینس آو پرشیا(شاهزاده ایرانی) و اسسینز کرید می‌باشد. تمام پنج برادر به صورت روزانه با یوبای‌سافت در ارتباط هستند. به عنوان مثال، ایو مدیر عامل و کلود نایب رییس می‌باشد.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه