مي‌گويند هزاران سال پيش مصري‌ها راه استفاده از چوب را ياد گرفته بودند و خانه‌هاي شان را با نرده‌هاي چوبي محافظت مي‌كردند.

می‌گویند هزاران سال پیش مصری‌ها راه استفاده از چوب را یاد گرفته بودند و خانه‌های شان را با نرده‌های چوبی محافظت می‌کردند. حتی تختخواب، تابوت‌های چوبی، عصای چوبی فراعنه، درها و چهارچوب‌های بزرگ کاخ‌ها را هم از چوب می‌ساختند. در امپراتوری روم هم چوب در طراحی فضای داخلی قصرها جای خاصی داشت. تا صدها سال پیش هم – آن وقت که هنوز خبری از سیمان و بلوک نبود- چوب وسیله غالب بیشتر ساختمان‌ها بود تا اینکه زمانه فرق کرد.

مصالح تازه به بازار آمدند و چوب‌ها کنار رفتند. اما این فقط از نگاه معمارها بود. چون هنوز طراحان داخلی از چوب‌ها همان استفاده‌ای را می‌برند که شاید هزاران سال پیش مصری‌ها و رومی‌ها می‌کردند؛ هویت دادن به خانه، مهم‌ترین کاری است که یک قطعه چوب ساده با هر فضایی می‌کند. طراحان داخلی معتقدند چوب‌ها شخصیت دارند و می‌توانند با ورودشان به خانه‌ها به آنها هویت دهند. با این حساب بد نیست نگاهی به کاربرد چوب در فضاهای امروزی و کارکردشان داشته باشیم.

سقف را بیشتر دریاب

585233_268

طراحان داخلی اسمش را گذاشته‌اند دیوار پنجم. فقط برای اینکه نشان دهند غیر از چهار دیوار هر اتاقی سطح دیگری هم هست که باید برایش فکر کرد و به اندازه چهار تای بقیه برایش نقشه کشید. کمتر زمانی پیش آمده که ما برای بالای سرمان هم نقشه بکشیم. ما فقط برای طراحی قسمت‌هایی برنامه می‌ریزیم که به چشم می‌آیند. برای همین است که از سقف غافل می‌شویم در حالی که سقف خودش از مهم‌ترین قسمت‌های خانه برای طراحی‌های خاص است و این وسط چوب‌ها در رنگ‌های خاص می‌توانند سقف خانه‌ها را ظرافتی خاص بخشند. البته باید در نظر بگیرید که سقف چوبی هرقدر هم مدرن باشد و گرمابخش فقط باید در خانه‌هایی با سقف‌های بلند و بزرگ به کار گرفته شود. خانه‌های کوچک با سقف‌های چوبی هر چند صمیمی و گرم هستند اما کوچک‌تر از معمول به نظر می‌رسند.

گذر از کلاسیک به مدرنیته

585234_393
استفاده از چوب در خانه‌های مدرن امروزی سمت و سوی خاصی پیدا کرده است. این روزها در خانه‌هایی که قالب‌های کلاسیک را کنار گذاشته‌اند به جای چوبی کردن در و دیوار خانه و استفاده از چوب‌هایی با جنس و ضخامت‌های متفاوت از آنها در جزئیات استفاده می‌کنند. چوب در این خانه‌ها برای نشان دادن لوازمی که شکل و طرح معمولی ندارند به کار برده می‌شود. یک صندلی چوبی با طرح خاص یک دفعه می‌تواند ساده و معمولی‌ترین خانه‌ها را از این رو به آن رو کند. البته استفاده از وسایل چوبی این روزها کمی گران است ولی در مقابل هیچ جنس دیگری نمی‌تواند به اندازه آنها فضای خانه را گرم و راحت کند.

وقتی چوب‌ها به داد می‌رسن��

585235_432

شاید زمانی وارد خانه‌ای شده باشید که هیچ وسیله چشمگیری نداشته باشد. کاناپه‌ها ساده با رنگی یک‌دست و پرده‌ها با راحت‌ترین روش‌ها دوخته و آویزان شده باشند. خانه کوچک است اما برای کسی که اولین‌بار وارد می‌شود، گرمای خاصی دارد. کافی است فقط با کمی دقت به جزئیات خانه نگاه کنید آن وقت متوجه می‌شوید که صاحبخانه از چه ترفندی برای گرمی خانه‌اش استفاده کرده است؟ دکوری‌های چوبی. وسایل کوچک و تزئینی چوبی در طرح‌های خاص هنری امروز فضای خانه ها را خاص‌تر از هر جایی می‌کند. جاشمعی‌های کوچک چوبی یا مجسمه‌ها و تراشه‌های خاص خانه ساده شما را به یک گالری هنری تبدیل می‌کنند.

چوب‌ها را باید فهمید

585236_274

هر چوبی برای خودش معنای خاصی دارد. چوب‌های تیره‌تر رسمی‌تر هستند و چوب‌های روشن کمی راحت‌تر و ساده‌تر. برای همین در زمان استفاده از چوب‌ها در خانه نباید صرف زیبایی چوب آن را برای هر قسمتی انتخاب کرد. هر تکه چوب برای خودش ماجرایی دارد. حتی بافت و جنس چوب‌ها هم برای هر قسمتی از خانه با هم فرق می‌کند؛ مثلا چوب‌های تیره با بافت خشن‌تر به درد خانه‌هایی با چیدمان کلاسیک می‌خورد. هرقدر بافت چوب بیشتر باشد رسمیت آن هم بیشتر می‌شود. چوب‌ها برخلاف رنگ‌های دیوارند؛ شاید رنگ دیوار را بتوان با چیدمانی خاص ملایم کرد اما چوب این‌طور نیست.

سردی‌ها را گرم می‌کنند

585237_557

مهم‌ترین کاربردی که چوب در طراحی داخلی دارد هویت بخشیدن به محیط است. چوب برخلاف سنگ و سرامیک که همیشه با خشونت خاصی وارد محیط می‌شوند می‌تواند در عین حال هم فضای خانه را از یکنواختی دربیاورد و هم اینکه به عنوان عنصری خشن محیط را کمی زاویه و رنگ ببخشد برای همین بیشتر طراحان داخلی برای چوبی کردن دیوارها زمانی آستین بالا می‌زنند که با رنگ‌های روشنی مانند سفید یا لیمویی مواجه هستند. چوب روی دیوار سفیدی بیش از اندازه محیط که روی دیوارها یا چیدمان خانه سایه انداخته را می‌گیرد و فضا را کمی از یکنواختی و کسلی درمی‌آورد.

تابوشکستن کار چوب‌هاست

585238_361

این روزها استفاده از چوب فقط به در و دیوار خانه خلاصه نمی‌شود. طراحان داخلی به مدد چوب‌هایی که با مقاومت بالا به بازار آمده‌اند جسارت بیشتری به خرج می‌دهند و چوب را راحت‌تر وارد فضای حمام و دستشویی می‌کنند؛ تابوی بزرگی که تا پیش از این ورود چوب به این فضا را به خاطر استفاده از آب ممنوع می‌کرد. استفاده از چوب در فضای حمام و دستشویی یک پیام بزرگ به دیگران است؛ اینکه شما نه فقط آدم حداقل‌گرایی نیستید بلکه بلندپروازی زیادی هم دارید؛ آن هم به شکل سنتی و کلاسیک. استفاده از چوب در فضای حمام و دستشویی به این مکان شخصیت خاصی می‌دهد؛ هویتی شرقی؛ کاری که هیچ سنگ و سرامیکی نمی‌توانست انجام دهد.

دریچه‌ای رو به قدیم‌ترها

585239_270

چوب یعنی حس دوستی و صمیمیت. با این حساب لازم نیست برای داشتن خانه‌ای صمیمی حتما در و دیوار خانه را از چوب بپوشانید. داشتن پنجره‌ای چوبی خودش یک ایده ناب است. حتی اگر فقط از روکش‌های چوبی هم استفاده کنید باز هم برنده میدان شما هستید. اگر رنگ تیره چوب، خانه را برای‌تان دلگیر می‌کند می‌توانید از قاب‌های چوبی روشن و سفید استفاده کنید حتی گاهی استفاده از یک پرده کرکره چوبی هم کار را تمام می‌کند. پنجره‌های چوبی با نوستالژی خاص‌شان حس آرامش محض را به خانه می‌آورند.

پا روی هر چوبی نگذارید

585240_777

اولین و مناسب‌ترین راه آوردن چوب‌ها به خانه غیر از استفاده در مبلمان به کار بردن آنها در کفپوش خانه‌هاست. این روزها انواع و اقسام کفپوش‌های چوبی به بازار آمده‌‌اند که نه لغزنده هستند و نه سر و صدایی دارند. کفپوش چوبی خانه را شیک‌تر می‌کند ضمن اینکه انتخاب‌ بهتری برای فرش‌ کردن خانه جلوی روی‌تان می‌گذارد. اما این فقط یک طرف ماجراست. به چوبی کردن دیوارها هم فکر کنید. چوب در هر صورت مایه آرامش است به‌خصوص اگر در کنار رنگ‌های سرد استفاده شود و در کنار رنگ‌های گرم هم می‌شود مایه انرژی‌زایی و حرکت. پس بهتر است وقتی از چوب‌ها در فضای سالن استفاده می‌کنید در انتخاب رنگ آنها و باقی دکوراسیون خانه‌تان دقت داشته باشید.

منبع: برترینها

Tweet چوب ها به خانه تان شخصیت می دهند - تصویر 9
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه