تختخواب مركز توجه هر اتاقی است. هرقدر هم به دیگر جزئیات اتاق‌تان اهمیت بدهید باز هم تخت اولین چیزی است كه هنگام ورود به اتاق به چشم می‌آید.

تختخواب مرکز توجه هر اتاقی است. هرقدر هم به دیگر جزئیات اتاق‌تان اهمیت بدهید باز هم تخت اولین چیزی است که هنگام ورود به اتاق به چشم می‌آید. باتوجه به اینکه همه ما حدود یک سوم از عمرمان را در خواب می‌گذرانیم، نمی‌توان از اهمیت داشتن تختی استاندارد و زیبا به سادگی گذشت. دکتر نفیسه ملکی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ادامه به شما می‌گوید سراغ چه تختخواب‌هایی برای اتاق‌خواب‌تان بروید.

چطور یک تختخواب اتاق شما را باشکوه می‌کند؟

731819_585

اگر بیشتر مبلمان اتاق شما چوبی و پر منبت است حتما تختی را انتخاب کنید که به سبک کلاسیک باشد. تخت‌های کلاسیک به نسبت تخت‌های دیگر در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرند. همیشه هم قرار نیست تخت‌های کلاسیک به رنگ چوب باشند. اگر اتاق شما سفید است، می‌توانید نمونه یک تخت کلاسیک به رنگ سفید را در بازار پیدا کنید. مهم نیست در یک خانه بزرگ و تجملاتی زندگی می‌کنید یا نه؛ همین که داخل یک تخت بلند بروید احساس می‌کنید در مکانی لوکس خوابیده‌اید. تا به حال یک اتاق‌خواب اشرافی با تختی کم‌ارتفاع دیده‌اید؟!
چطور یک تختخواب به اتاق شما آرامش می‌دهد؟

731820_208

خیلی‌ها ترجیح می‌دهند اگر قرار است از روی تخت به زمین بیفتند، این اتفاق از ارتفاع کمتری رخ دهد! مناسب‌ترین انتخاب برای اتاقی با دکوراسیونی مدرن تختخوابی کوتاه، ساده و شیک است. این مدل تختخواب‌ها بیشتر در بازار مرسوم است چراکه قیمتی مناسب‌تر از تخت کلاسیک دارند. تخت‌های نزدیک به زمین حسی از زیبایی، آرامش و ساده بودن را به اتاق می‌دهند. فرم‌های کوتاه و صاف نسبت به نقطه مقابل‌شان (یعنی تخت‌های پایه بلند) به فضای کمتری نیاز دارند؛ بنابراین به راحتی در فضاهای کوچک جای می‌گیرند. درواقع اگر اتاق‌تان کوچک است اصلا سراغ تختخوابی به سبک کلاسیک نروید.
بایدها و نبایدهای جای تختخواب

– تختخواب نباید روبه‌روی در ورودی قرار بگیرد. مسلما هیچ فردی دوست ندارد خصوصی‌ترین بخش فضای اتاقش در معرض دید باشد.

– بدترین جا برای قرار دادن تختخواب زیر پنجره است.

731821_557

– ترجیحا روی دیوار بالای تختخواب، قاب عکس یا تابلو قرار ندهید مگر اینکه تخت از دیوار چند سانتی‌متر فاصله داشته باشد.

– سر بهتر است به سمت دیوار باشد، نه پشت به در چون احساس عدم امنیت ایجاد می‌کند.
به فضای اتاق‌تان رنگ بپاشید

بسیاری از طراحان مطرح دکوراسیون داخلی معتقدند بهتر است با شروع فصل سرما سراغ رنگ‌های گرم و درخشان در اتاق خواب بروید. مسلما آرامش در اتاق‌خواب به‌مراتب مهم‌تر از دیگر فضاهای خانه است چراکه بعد از یک روز طولانی و پرمشغله، برای استراحت از اتاق‌خواب استفاده می‌کنید. استفاده از رنگ‌های گرم در فصل زمستان ناخودآگاه فضای اتاق را آرامش‌بخش و گرم‌تر می‌کند. برای این منظور می‌توانید از لکه‌های رنگی گرم مثل نارنجی، زرد و قرمز هم در فضای اتاق استفاده کنید. یک روتختی از رنگ‌های درخشان پاییزی هم در هر فصلی به فضای اتاق شما روح تازه‌ای می‌بخشد.

731822_752

سراغ چه تختخواب‌هایی برای اتاق‌خواب‌تان بروید؟

استانداردهای جهانی خواب

– عرض استاندارد تخت یک‌نفره بین ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر است. افراد چاق یا کسانی که موقع خواب حرکت بیشتری می‌کنند، باید تختخواب عریض‌تری انتخاب کنند.

– استاندارد تخت‌های دونفره هم ۱۳۵ تا ۱۵۰ سانتی‌متر است. طول تخت هم بستگی به قد فرد دارد ولی معمولا ۱۹۰ سانتی‌متر است. البته برای افراد قد بلند طول تخت تا ۲ متر هم می‌تواند باشد. ارتفاع مناسب برای تخت۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر است و زیر تخت هم باید ۲۰تا۲۵ سانتی‌متر فضای خالی داشته باشد تا بتوانید زیر آن را تمیز کنید.

– بهتر است فضای زیر تخت را با وسایل مختلف پر نکنید تا به راحتی قابل تمیز کردن باشد به‌خصوص تخت‌هایی که از جنس چوب است اگر زیر آن تمیز نشود، محلی برای رشد انواع حشرات مثل انواع مایت یا ساس می‌شود. البته اگر زیر تخت شما کشویی است ، باید کشوی زیر تخت را در بیاورید و آن را تمیز کنید مخصوصا تخت‌هایی که از جنس چوب است چون حشرات داخل درزهای چوب ممکن است مشکل‌ساز شوند.

چطور عمر تشک بیشتر می‌شود؟

تشک‌ها انواع مختلفی دارند؛ تشک‌های فوم، پنبه، الاستیک یا فنری. تشکی که در حال حاضر فروش بیشتری در بازار دارد، تشک‌هایی از جنس فوم است.

تشک باید به قدری سفت باشد که وقتی روی آن می‌خوابید قوس طبیعی بدن و ستون‌مهره‌ها همان وضعیتی را داشته باشد که ایستاده‌اید، یعنی اگر سفت‌تر باشد این قوس‌ها کم و اگر نرم‌تر باشد این قوس‌ها زیاد می‌شود. سفتی و نرمی تشک باید به حدی باشد که به هیچ قسمتی از ستون فقرات آسیبی وارد نشود. قوس‌ها باید حالت طبیعی خودشان را حفظ کنند.

هر ۴-۳ سال یک بار هم بهتر است تشک زیرورو شده و سروته آن عوض شود تا به قسمت‌های مختلف آن فشاری وارد نشود؛ وگرنه از عمر تشک کم می‌شود.

اندازه بالش باید متناسب با عرض شانه و سر هر فرد باشد. بالش باید به شکلی باشد که سر و بدن در یک امتداد قرار بگیرد؛ یعنی نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند.

میز پاتختی نباید چرخ‌دار باشد!

پاتختی عموما ارتفاعی بین ۷۰-۶۰ سانتی‌متر دارد و بهتر است زیر آن ۲۰-۱۵ سانتی‌متر فضای خالی داشته باشد تا قابل تمیز کردن باشد. سطح مقطع میز پاتختی باید وسیع‌تر از پاتختی باشد. اگر سالمندی کنار تختش پاتختی دارد، بهتر است چرخ نداشته باشد وگرنه ممکن است سالمند در حالت عدم تعادل قرار بگیرد.

منبع: برترینها

Share the post "چه تختخوابی اتاق شما را زیبا می‌کند؟"

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • E-mail

Related posts:

  1. ۱۲ نکته برای طراحی اتاق خواب بر اساس فنگ شویی
  2. استفاده هوشمندانه از فضای اتاق خواب
  3. اصول چیدمان در اتاق کودک
  4. یک اتاق خواب ایده آل!
Tweet چه تختخوابی اتاق شما را زیبا می‌کند؟ - تصویر 5
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه