چرا پنج روز اول سال نو را جشن میگیریم ؟

celebrate-nowruz-for-five-days

آسمونی : نوروز، جشن ایرانیان ، از روزگاران کهن ، پر شکوه ترین جشن بهاری در جهان است. این جشن که مصادف با تجدید حیات طبیعت و پایان سردی زمستان است ، در ابتدا در ایران باستان ، یک جشن ملی بوده است اما با گذشت قرن ها جنبه و رنگ دینی نیز به خود گرفت و جلال و عظمت بیشتری یافت .

نوروز جشن شروع فروردین یا « فرودگان » است که اجداد و نیاکان ما چنین می پنداشتند که در پنج شب ، ارواح پاک مردگان ، برای دیدار وضع زندگی و احوال بازماندگان خود به زمین فرود می آیند و در خانه و آشیانه خویش سرگرم تماشا وسرکشی می شوند .

اگرخانه روشن و پاکیزه و ساکنان آن راحت وشاد باشند ، ارواح مسرور و سر افراز برمی گردند. اما درغیر اینصورت ، آنان غمگین وناراحت به منزلگاه خویش باز می گردند وتا سال آینده به انتظار می نشینند . به همین خاطر ما تمام تلاش خود را می کنیم تا گرد و غبار را از خاطر خود و خانه هایمان بزداییم به همین خاطر است که در این ایام به دیدار دوستان دور و نزدیک می رویم تا اثری از کینه و بغض از ما باقی نماند .

نوروز بهارانه ای است که برخی ، پیدایش آن را به جمشید نسبت می دهند و می گویند : آن گاه که اهریمن ، بلای خشکسالی و قحطی را بر زمین فرو نشانید ، جمشید به جنگ با او پرداخت و شکستش داد . آنگاه به مدد ایزد ، خشکسالی، قحطی ونکبت را بر روی زمین از ریشه بخشکانید و درختان و هر نهال و چوب خشکی سبز شدند . پس مرد م این روز را « نوروز » خواندند و هر کس به یمن و مبارکی در تشتی جو کاشت و این رسم سبزه نشانیدن در ایام نوروز از آن زمان به امروز باقی مانده است .

هفت سین ، هفت واژه که با حروف « سین » شروع می شوند نیز از سنت های جالب نوروز است .

در زمان امروز ، هفت سین مشخصاً معانی استعاره ای خاص خود را دارد :

سمنو ، جوانه های گندم که طی مراسم خاصی پخته می شود . سیب ، سنجد ، سیر . زرتشتیان ، اوستا ، کتاب مقدس آسمانی خود را در رأس سفره هفت سین قرار می دهند . تخم مرغ های رنگین ، گلاب ، سکه ، طلا ، ماهی قرمز در آب ، آینه ، شمع و هر یک از این موارد سمبل و نماد تولد دیگر باره بهاران است .

در اساطیر ایرانی در ارتباط با نوروز ، جوانه ی گندم و عناب ، نشانه و سمبل زایش دیگر باره بهاران است و سبزی ، سکه ، و سرکه سمبل و نماد افکار نیک ، کردار نیک ، خدا پرستی ، نیک بختی ، جاودانگی و داد و دهش است که به باور زرتشتیان ، زرتشت پیامبر، آنها را از جمله صفات اهورا مزدا دانسته است

- پورتال آسمونی Asemooni.com

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه