وقتی که با گیاه های مختلف خونه تون رو زیبا میکنین، خیلی بیشتر از زیبایی نصیبتون میشه! مطالعات نشون دادن که نگه داشتن گیاهان خانگی در خونه فواید زیادی برای سلامت جسمی و روانی داره.

وقتی که با گیاه های مختلف خونه تون رو زیبا میکنین، خیلی بیشتر از زیبایی نصیبتون میشه! مطالعات نشون دادن که نگه داشتن گیاهان خانگی در خونه فواید زیادی برای سلامت جسمی و روانی داره.

مزیت های نگهداری از گیاهان در خانه

ما تعدادی از این فواید درمانی رو براتون میگیم:

باعث میشه که راحت تر نفس بکشین
ما اکسیژن تنفس میکنیم و دی اکسید کربن آزاد میکنیم، گیاهان در طول فتوسنتز دی اکسید کربن رو جذب کرده و اکسیژن آزاد میکنن. با اضافه کردن گیاهان به خونه تون، سطح اکسیژن رو بالا میبرین، بخصوص اگه در آپارتمان یا در فضایی زندگی میکنین که تهویه کافی نداره.
گیاهان سموم داخل هوای ساختمان رو از بین میبرن. آلودگی هایی مثل فرمالدهید، استن و بنزن در اشیایی مثل فرش، سیگار و رنگ وجود دارن.. گیاهان بالای ۸۷ درصد از ترکیبات آلی فرار در هوا رو در یه دوره ۲۴ ساعته از بین میبرن.
گیاهانی که میتونن به طور موثری سموم داخل ساختمان رو از بین ببرن عبارتند از: نخل بامبو، گیاه زنبق، پیچک انگلیسی (پاپیتال)، فیکوس، نخل راپیس و گل سوسن.

علائم آلرژی و آسم رو کم میکنه
طبق تحقیقی که در دانشگاه کشاورزی نروژ انجام شده، گیاهان خانگی به کم شدن علائم آلرژی کمک میکنن چون سطح رطوبت رو افزایش داده و گرد و خاک داخل خونه تون رو کاهش میدن. این تحقیق نشون داد که گیاهان خانگی چطور سرفه، گلودرد، و سایر علائم سرما خوردگی و آسم رو بیش از ۳۰ درصد کاهش میدن.
گیاهان تقریبا ۹۷ درصد آبی که جذب کردن رو آزاد میکنن، خیلی از گیاهان با هم میتونن سطح رطوبت داخل یه اتاق رو افزایش بدن و بیماری های تنفسی رو کاهش بدن.

بهبودی از بیماری رو سرعت میبخشه
تحقیقات نشون دادن که نگه داشتن گیاهان در اتاق بیمارستان میزان بهبودی بیمار رو پس از عمل جراحی بهبود میده. بیمارانی که در اتاق پر از گل و گیاه بودن کمتر به داروهای کاهش درد نیاز داشتن، ضربان قلب و فشار خونشون پایین تر بوده و کمتر دچار استرس شدن.

عملکرد شناختی رو بهبود میده
گیاهان توانایی ذهنی، حافظه و تمرکز رو بهبود میدن. تحقیقی نشون داد که دانش آموزانی که در کلاس درسشون گیاه وجود داشت، ۷۰ درصد از تمرکز و توجه شون به کلاس درس بود. حضور و توجه در این کلاس ها بیشتر بوده.
یه تحقیق دیگه که در تکزاس انجام شده نشون داد که کارمندانی که در اتاقی حاوی گیاهان کار میکردن ۱۳ درصد بیشتر از کارمندانی که داخل اتاقشون با مجسمه تزیین شده بود ایده پردازی میکردن.

سلامت روانی رو بهبود میده
برخی از این فواید عبارتند از کاهش استرس، بهتر شدن روحیه و بالا رفتن اعتماد به نفس، و البته باعث میشن که احساس ثبات و کنترل بیشتری داشته باشین.

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه