قهوه ترک

سرویس آشپزی جوان ایرانی؛ بخش دسر و مربا:

Image
مواد لازم :
قهوه 20 گرم
شکر 1.5 قاشق مرباخوری
آب 1 فنجان

طرز تهیه :

بیست گرم قهوه بسیار نرم (برای این مقدارقهوه یک فنجان بزرگ آب لازم است پس می توان مقدار قهوه را کمتر هم گرفت و آب را هم کم کرد) و یک فنجان آب و مقداری شکر (بر حسب سلیقه) در قهوه جوش مخصوص ریخته و بروی آتش می گذارند، بمحض اینکه بجوش آمد و بوی قهوه بلند شد خوب قهوه را بهم می زنند

سپس قهوه را در فنجان مخصوص ریخته و صاحب فال طوری میل می کند که آبی در آن باقی نماند و سپس این فنجان قهوه را که نعلبکی آنرا وارو روی آن قرار داده ، وارو نموده و اندکی تامل می کنند که نقوش در فنجان بسته شود باید نعلبکی صاف و بدون رنگ ، یکدست سفید باشد و حتما بایستی این نعلبکی کاملا تمیز و خشک باشد.

و یا اینکه در موقع میل نمودن قهوه مقداری قهوه را در فنجان باقی گذارده و اینجاست که از نعلبکی استفاده می شود که بدو طریق می توان عمل کرد :


اول - تفال از روی فنجان .

دوم - تفال بوسیله نعلبکی .


طریق سهل و ساده استفاده از فنجان است به این طریق که پس از میل نمودن کامل قهوه نهلبکی را وارون روی فنجان قرار داده و فنجان را بر می گردانند . در این صورت نقش قهوه مورد لزوم صاحب فال فقط در دیواره های فنجان و ته فنجان بسته می شود و دیگر چیزی روی نعلبکی نمی رسد .


گویند فال بایستی کف فنجان و سطح داخلی فنجان را در مغز خود گسترانده و بشکل یکدایره در آورده و سپس نقوش را بخواند.


طریقه تفال بوسیله نعلبکی قدری مشکل تر ولی دقیقتر است و به این طریق که قهوه را کاملا میل نکرده بلکه از مایع قهوه مقداری را ته فنجان نگه می دارند و قبل از وارونه کردن فنجان این مقدار قهوه با رسوب ته فنجان را به یک قاشق یا تکان دادن فنجان خوب بهم زده تا قهوه غلیظی حاصل شود در این حال نعلبکی را روی فنجان قرار داده و وارونه نمائید . مسلما مقداری قهوه در وسط نعلبکی جمع می شود پس از برداشتن فنجان از روی نعلبکی اگر آبی در وسط نعلبکی دیده شود فنجان را بر می گردانیم و سعی می کنیم که فقط رسوب قهوه در نعلبکی باقی بماند و ضمنا با تکان دادن عرضی و طولی نعلبکی ممکن است کمک به نقش بستن قهوه نمائید .


قهوه ته فنجان را بطوریکه که قبلا ذکر شد روی این نعلبکی ریخته و نعلبکی را مرتبا در جهات مختلف ولی افقی تکان می دهند که خوب قهوه پخش شده و اشکال لازم ظاهر گردند و اگر خواننده فال قهوه محارت داشته باشد می تواند با این تکان دادن اشکال مربوطه بصاحب فال را مطابق دلخواهش ایجاد نماید !


وحشت نکنید طالع کسی بستگی به این حرکات ندارد زیرا که اگر کسی مایل به خوش بخت شدن باشد می تواند و عکس قضیه هم صحیح است


چو تو خود کنی اختر خویش را بد قهوه مدار از فلک چشم نیک اختری را


برای خوب تشخیص دادن اشکال یک ذره بین هم می توانید بکار برید. ممکن است برای تهیه این قهوه ، قهوه را در یکپارچه ظریف (مکمل) ریخته ، گره زده ، در فنجان را گذارده و آب جوش روی آن بریزند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه