ترفندهای دکوراسیون: قوانین، قوانین، قوانین. قوانین تمام لذت کارهایی که باید شاد، الهام‌بخش، و حتی بدون‌برنامه باشند را از ما می‌گیرند.

قانون ست کردن در دکوراسیون را فراموش کنید!

ترفندهای دکوراسیون: قوانین، قوانین، قوانین. قوانین تمام لذت کارهایی که باید شاد، الهام‌بخش، و حتی بدون‌برنامه باشند را از ما می‌گیرند. پس از کجا باید بدانیم که از کدام قانون پیروی کنیم و از کدام پیروی نکنیم؟ در این مطلب من سعی می‌کنم دستورالعمل‌هایی را در مورد رنگ، سبک، و ترکیب آن‌ها با شما در میان بگذارم و به شما بگویم که بهتر است به کدام توجه کرده و دیگری را نادیده بگیرید.

تعداد قوانین مربوط به رنگ در طراحی بی‌شمار است و ۹۹ درصد آن‌ها کاملا جعلی و قلابی هستند. مثلا یکی از قوانین رایج این است که شما به هیچ وجه نباید اتاق خود را به رنگی تیره درآورید زیرا کوچک‌تر به نظر خواهد رسید. اولا چنین قانونی به طور ضمنی می‌گوید که چیزی اشتباه و غلط در اتاق‌های کوچک وجود دارد و دوما این حقیقت را نادیده می‌گیرد که رنگ‌های تیره، مانند رنگ زغالی در عکس بالا، به اتاق گرما، جذابیت، و البته رنگ اضافه می‌کنند.
فکر کنید اگر دیوارهای این اتاق کِرم بودند، قطعا بسیار یکنواخت و کسل‌کننده می‌شدند. اما اکنون وقتی در آن حضور دارید کنتراست میان دیوارهای تیره و سقف روشن ارتفاع اتاق را بسیار بیش‌تر نشان می‌دهد.

همیشه وقتی صحبت از سقف می‌شود از خود می‌پرسم قانون مربوط به رنگ‌کردن سقف چیست؟ حدس شما چیست. در این مورد هیچ قانونی وجود ندارد.
اگر می‌خواهید اتاق شما مرتفع به نظر برسد سقف آن را به رنگ روشن‌تری نسبت به رنگ دیوار درآورید. اگر مانند خودتان می‌خواهید اتاق‌تان را رنگ کنید و نمی‌توانید آن را صاف و یک‌دست درآورید، هم دیوار و هم سقف را به یک رنگ درآورید. این کار فضایی دنج و صمیمی به اتاق شما می‌دهد. حتی اگر سقف اتاق شما کوتاه است، تصمیم بگیرید که می‌خواهید اتاق شما چه حسی داشته باشد سپس طبق این تصمیم اتاق خود را رنگ کنید.

همیشه مشتریان از من می‌خواهند که رنگ‌های موجود در خانه‌یشان با هم هماهنگ باشند. اما این قانون از کجا نشئت می‌گیرد؟ قطعا از مشاهده طبیعت به چنین قانونی نمی‌رسیم. آیا تا به حال به رنگ‌های صورتی، قرمز، نارنجی، و بنفش موجود در یک گل رز دقت کرده‌اید؟ یا سایه‌های بی‌شمار رنگ سبز در یک صبح بهاری؟
من همیشه از قانون هم رنگ بودن کفش‌ها که در دهه ۱۹۵۰ در همه جا مسلط بود بیزار بودم. زیبایی و دل‌ربایی اتاقی که در عکس بالا می‌بینید از رنگ‌های غیرهماهنگ و در نتیجه از ترکیب رنگی ارگانیک آن نشئت می‌گیرد.

یک لحظه صبر کنید: نظرتان در مورد قوانین چرخه رنگ چیست؟ اگر بخواهم صادق باشم باید بگویم که رنگ‌های اصلی، رنگ‌های ثانویه، و رنگ‌های مکمل ذهن مرا آشفته می‌کنند. بهتر است به جای این قوانین از طراحی لذت ببرید.
نکته این‌جاست که چرخه رنگ در قرن ۱۸ توسط نقاشان و برای نقاشان ایجاد شد. و این اصلا به این معنی نیست که باید از قوانین آن در خانه‌ها استفاده کرد.
آیا این انحراف از قوانین است؟ بله. اما توجه کنید که اتاق‌های مطالعه، که معمولا پالت رنگی آن‌ها نزدیک به چرخه رنگ است، اکثرا حسی پیش‌پاافتاده و تعمدی دارند. در طراحی اتاق‌هایی مانند اتاقی که در عکس بالا می‌بینید از رویکردی آزادانه‌تر و ارگانیک‌تر استفاده شده و از طبیعت در طراحی آن الهام گرفته شده است. بهتر است چنین رویکردی به استفاده از رنگ‌ها داشته باشیم.
ما هیچ وقت نگران این مسئله نیستیم که آیا سبز لیمویی موجود در برگ‌های جدید یک درخت همیشه بهار با رنگ سبز- خاکستری برگ‌های قدیمی هماهنگی دارند یا خیر. ما هرگز چنین چیزی را بد نمی‌پنداریم چراکه فکر می‌کنیم یک رنگ گرم در کنار یک رنگ سرد قرار گرفته است. اگر می‌خواهید در استفاده از رنگ‌ها یک قانون در اختیار داشته باشید، به طبیعت نگاه کنید.

پیش از به پایان بردن این بحث بهتر است یک نکته دیگر در مورد چرخه رنگ را با شما در میان بگذارم. به رنگ شکلاتی ملایم این اتاقِ کودک نگاه کنید. آیا زیبا و دلپذیر نیست؟ آیا می‌دانستید رنگ قهوه‌ای هیچ‌گاه در چرخه رنگ وجود نداشته است؟ همین نکته برای اثبات حرف‌هایم کافی‌ست.

بیایید به قوانین مربوط به سبک بپردازیم. چند وقت یک‌بار با خود گفته‌اید که اگر بخواهم از دو کاناپه در خانه استفاده کنم باید آن دو شبیه هم باشند؟ اگر این حرف درست است پیداکردن کاناپه‌ای شبیه کاناپه فعلی خانه کار بسیار دشوار و سختی خواهد بود و احتمالا خیلی از ما چنین کاری را انجام داده‌ایم.
یک روز یک سایت طراحی را خواندم که به طور گسترده‌ای این عقیده را تبلیغ می‌کرد که برای رسیدن به یک طراحی خوب و درست باید یک سبک همسان و یک‌دست را در مبلمان خانه حفظ کرد. صادقانه بگویم من هرگز با واژه «باید» میانه خوبی نداشتم به ویژه وقتی صحبت از طراحی خانه می‌شود.

در واقع وقتی همه مبلمان خانه متعلق به یک سبک هستند، جلوه‌ای غیرجذاب و ناکامل در خانه ایجاد می‌شود. چنین اتاقی را با اتاق غذاخوری بالا مقایسه کنید. این اتاق غذاخوری آن‌قدر زیبا و جذاب است که دلم می‌خواهد وارد آن شوم، در آن بنشینم، و یک لیوان آب بنوشم. سبک میز معاصر و غیررسمی است، صندلی‌های میزبان به سبک میدسنچری (midcentury)، و صندلی‌های کناری کفنی و بافته‌شده هستند. کمد کناری روستایی در گوشه، این اتاق جذاب و چشم‌گیر را کامل می‌کند.

منبع: ۲daylink

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه