بعضي گل‌ها شبيه پرنده هستند و بعضي پرنده‌ها شبيه گل. انگار آفرينش در بعضي موارد سر شوخي با ما دارد! استريليتزيا در زبان ما به پرنده بهشتي يا مرغ بهشتي شهرت دارد.

بعضی گل‌ها شبیه پرنده هستند و بعضی پرنده‌ها شبیه گل. انگار آفرینش در بعضی موارد سر شوخی با ما دارد! استریلیتزیا در زبان ما به پرنده بهشتی یا مرغ بهشتی شهرت دارد. جالب اینکه این گل از خانواده موز است و قرابت خاصی هم از نظر شکل کلی به درخت این میوه پرطرفدار دارد. گل‌ها از داخل یک گل‌آذین قایقی‌شکل بیرون می‌آیند که رنگ سبز با رگه‌های بنفش آن را زیباتر کرده است و گلبرگ‌ها طیفی از نارنجی با چند گلبرگ آبی هستند.

شاید علت اصلی نامگذاری آن به این اسم، همین گلبرگ‌های خوشرنگی باشد که یک پرنده در حال پرواز را تداعی می‌کنند. این گیاه در کشور ما معمولا در زمستان تا اواخر بهار گل می‌دهد و می‌تواند مهمان دسته گل‌ها و تزیینات خاص خانه‌مان باشد. به‌عنوان یک گلدان آپارتمانی شاید تا به حال به آن نگاه نکرده باشیم که پرنده بهشتی می‌تواند گل آپارتمان ما باشد!

چطور باید از آن مراقبت کنیم؟

کارشناسان دمایی در حدود ۱۸ تا ۲۰ درجه را بهترین دما برای این گل می‌دانند. این گل در زمستان تا دمای ۱۵ درجه را تاب می‌آورد اما مثل بیشتر گیاهان نباید اجازه بدهید در فصل‌های سرد سال یخ بزند.

گل بهشتی

اگر این اتفاق بیفتد، هیچ راه‌حلی برای درمان آن وجود ندارد. زمانی فصل گلدهی مرغ بهشتی می‌رسد که دما کمی پایین آمده باشد؛ به خاطر همین در روزهای سرد زمستانی در ایران این گیاه شروع به گلدهی می‌کند اما به هر حال نباید این کاهش دما ادامه‌دار باشد چون در دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد رشد کلی گیاه هم مختل می‌شود. با همه این حرف‌ها این گل با همه شرایط محیطی خودش را وفق می‌دهد. حتی در کشورهای اروپایی روی آن تحقیقاتی صورت گرفته که در باغ‌های ساحلی با بادهای زیاد هم می‌تواند دوام خود را حفظ کند.

چه خاکی برایش مناسب است؟

این گل تا حدودی با خاک‌های ماسه‌ای اخت پیدا می‌کند اما بعضی از کارشناسان معتقدند که یک مخلوط از خاک باغچه، شن درشت یا پرلیت به همراه مقداری پیت یا هوموس می‌تواند نیازهای غذایی پرنده بهشتی را برطرف کند. اگر کود دامی پوسیده هم در این ترکیب وارد شود، می‌تواند ��رای این گیاه مفید باشد.

در کودهای مخصوص مرغ بهشتی از نسبت خاصی از پتاسیم، نیتروژن و فسفر استفاده می‌کنند؛ حتی با تغییر این نسبت‌ها می‌توانند زمان دقیق گلدهی را هم تعیین کنند؛ با کمال تعجب استریلیتزیا گیاهی همیشه سبز است. البته وقتی می‌گوییم این گل بومی آفریقاست، چنین ویژگی‌هایی هم از آن بعید نیست. معمولا ارتفاع بوته بالغ این گیاه به یک متر هم می‌رسد و مثل بسیاری از گیاهان بومی آفریقا برگ‌های باد بزنی شکل تخم‌مرغی دارد.

غذا هم می‌خواهد؟

بهترین زمان کود دادن به این گل موقع رشد آن یعنی بهار و تابستان است. کوددهی را معمولا در فصل‌های استراحت مثل پاییز و زمستان حذف می‌کنند. معمولا برای این گل هم از کودهای کامل که در بیشتر گلفروشی‌ها در دسترس هست، استفاده می‌کنند اما کودهای مخصوص را هم می‌توان پیدا کرد اما یک نکته جالب در مورد این گل این است که با تعویض پشت سرهم گلدان مشکلی ندارد و اگر خاک جدید غنی از مواد غذایی باشد، دیگر به کود‌های شیمیایی هم نیازی نیست.

589793_502

آبخوریش ملس است!

پرنده بهشتی به آب زیادی احتیاج دارد. بد نیست بدانید که خاکش باید همیشه تا حدودی مرطوب باشد اما در حوالی مرداد یک دوره استراحت برای آن در نظر می‌گیرند و توصیه می‌کنند که در این مدت آبیاری انجام نشود. به این ترتیب گلدهی بهتر در فصل‌های رشد آن تضمین می‌شود. در هنگام تعویض گلدان مراقب باشید که نباید ریشه‌ها محدود شوند. همیشه باید جایی برای توسعه ریشه‌ها در نظر بگیرید. برای این منظور بهتر است از گلدان‌های عمیق‌تر استفاده کنید.

جادوی گلفروشی‌ها

به‌طور معمول عمر این گل به صورت شاخه بریده چیزی حدود چهار روز است. اگر برای‌تان سوال است که گلفروشی‌ها چه می‌کنند که این گل‌ها این همه دوام می‌آورند، جواب این است که نه ورد می‌خوانند نه جادو می‌کنند بلکه معجونی از سوکروز ، هیدروکسی کوئینولین سیترات و اسید سیتریک را به شکل محلولی درست می‌کنند و گل‌های شاخه بریده از همه جا بی‌خبر خودشان هم باور نمی‌کنند که این محلول بتواند تا این اندازه و چندین و چند روز آنها را شاداب و سرحال نگه دارد.

البته غلظت‌های این محلول‌ها باید خیلی دقیق اندازه‌گیری شود وگرنه به جای افزایش عمر گل شاخه بریده، عمر آن را کاهش می‌دهند. کاسبرگ قایقی شکل پرنده بهشتی که در اصطلاح گیاه‌شناسی به آن اسپات گفته می‌شود، حتی پس از خشک شدن هم برای تزیین سایر دسته‌گل‌ها یا سبد‌های گل استفاده می‌شود.

چقدر نور می‌خواهد؟

مرغ بهشتی طالب نور زیاد است اما در آپارتمان بهتر است در جایی قرار بگیرد که سایه روشن باشد. در زمستان می‌تواند نور مستقیم خورشید را تحمل کند اما هرگز این ریسک را نکنید که در تابستان آن را در نور مستقیم قرار بدهید چرا که به سرعت قهر می‌کند و خشک می‌شود. اگرمحیط زندگی این گل تا حدودی مرطوب باشد، خیلی زود گل می‌دهد. معمولا هر بوته تعدادی شاخه گل تولید می‌کند که بسته به شرایط نگهداری و نوع گیاهچه‌ها ۵ تا ۱۰ گل می‌شود. برای اینکه بوته به گل بنشیند، راه درازی در پیش دارد؛ راهی به مدت سه سال!

چطور زیادش کنیم؟

اصلا فکرش را هم نکنید که بتوانید به همین راحتی‌ و با کمک بذر یک پرنده بهشتی تکثیر کنید. برای اینکه بذرهابا شکل ویژه این گیاه جوانه بزنند و بوته تولید کنند باید مراقبت‌های دمایی خاصی لازم است که از حوصله من و شما خارج است. در عوض نگهداری یک بوته از آن در گلدان می‌تواند انتخاب بهتری باشد. در هر صورت بد نیست بدانید که بذرها را معمولا در بهار می‌کارند و سه سال صبر می‌کنند تا گیاه سه ساله به گل بنشیند و تا سال هفتم پشت سرهم گل بدهد.

589795_707

البته مرغ بهشتی را با تقسیم بوته هم می‌‌توان تکثیر کرد؛ به این شکل که تقریبا در اواسط تابستان اگر در اطراف گیاه اصلی بوته کوچکی را مشاهده کردید، خاک گلدان را مرطوب کنید. سپس کل بوته را از خاک خارج کنید و بوته‌های کوچک اطراف گیاه اصلی را از آن جدا کنید و در یک گلدان مستقل قرار دهید. بهترین دما برای رشد و جان گرفتن بوته ‌های تازه، ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. برای رشد بهتر گلدان‌های تازه، سعی کنید رطوبت خاک را همیشه حفظ کنید و گلدان را در تماس مستقیم با اشعه‌های خورشید قرار ندهید.

منبع: برترینها

Tweet فوت‌و فن‌های نگهداری از گل بهشتی در آپارتمان - تصویر 4
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه