مردم ساکن فلات ایران با ساخت جواهرات و زیورآلات و تزئینات در 2000 سال قبل از میلاد نشان دادند که علاقه انسانها به زیبایی و تزئینات قدمتی طولانی دارد.

طلا و جواهر و دانستنی های جالب طلا

طلا و جواهر و دانستنی های جالب طلا

مردم ساکن فلات ایران با ساخت جواهرات و زیورآلات و تزئینات در ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد نشان دادند که علاقه انسانها به زیبایی و تزئینات قدمتی طولانی دارد.
این امر در هزاره اول قبل از میلاد با شکوفا شدن فرهنگ پربار ایران بطور چشمگیری گسترش یافت. این امر با یافته شدن اجساد تزئین شده با زیورآلات مختلف مربوط به این دوره قابل اثبات است.
استفاده از سنگ هاى قیمتى و همچنین جواهراتى با طرح هاى ساده و با اندازه های کوچکتر در دوره هخامنشیان و پارت ها ،متداول شد.شکوفایی هنر جواهر سازى ،مانند سایر هنرها در دوره ساسانیان اتفاق افتاد.
کیفیت و پیچیدگى زیورآلات و سکه هاى مربوط به این دوره ،گواه بر این امر است .پس از ساسانیان ،استفاده از نقره نیز متداول شد و قطعات طلا ،بیشتر ،توسط زنان استفاده مى شد.
پس از ورود اسلام به ایران هنر جواهرسازى ،تحت تاثیر کانون هاى خنر اسلامى قرار گرفت و بدین ترتیب ،تغییراتى در این هنر ایجاد شد،همچنین استفاده از سنگ هاى قیمتى و نیمه قیمتى و مینا کارى افزایش یافت .
در دو دهه اول پس از اسلام ،طرح ها به طرح هاى کلاسیک روم شرقى محدود مى شد ؛اما در قرن هاى ۹ تا ۱۲ ،مدل هاى اسلامى ،آمیخته اى از طبیعت و اشکال هندسى بود ودر قرن هاى بعدى ،ایرانیان از طلا ،نقره و برنز ،در ساخت زیور آلات استفاده مى کردند و همچنین ساخت طلسم و استفاده ازطر ح هاى سمبلیک متداول شد.

بومیان، قرن‌ها پیش، طبیعت را به خود حلقه‌آویز می‌کردند. آنها معتقد بودند طبیعت، تمام قدرت جادویی خود را در گل و برگ و چوب و سنگ ذخیره کرده و آنهایی که حلقه‌ای از گل یا نخ یا سنگ به دور گردن و کمر خود می‌آویزند، قدرت طبیعت را به بهای رواج زیبایی می‌خرند.
تاریخ بشریت از تاریخ زیورآلات جدا نیست. گرایش به زیبایی و زیباتر شدن همیشه در همه جا وجود داشته. با ظهور اولین مدسازان ماقبل تاریخ (نخستین انسان‌هایی که به لحاظ آناتومیک می‌توان آنها را انسان مدرن نامید) قدرت‌های جادویی و نمادین زیورآلات به سراپای تاریخ بشریت آویخته شد.

حالا هم برخی از مردم با این باور که ارواح شرور از خانه و خانواده‌شان دور می‌شود، نماد دلفین یا اسب تک‌شاخ را روی سنگ می‌تراشند و بر سر در خانه‌شان نصب می‌کنند.
برخی مسیحیان برای دفع ارواح بد و خبیث، دوری از گناه، حمایت در برابر انواع خطرها و دشمنی و نجات‌ زن باردار حین زایمان، شمایل مسیح و حواریون را از طلا و کهربا می‌سازند و روی میز دعا می‌گذارند.

منبع : دلگرم

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه