مبلماني با خطوط هندسي صاف و ساده براي دكوراسيوني با سبك معاصر حياتي هستند.

زمانی همه خانه‌ها یک‌دست و یک‌شکل بودند؛ فرش‌های لاکی کاشان بود و پشتی‌های و مخده‌های دست‌دوز با پتوهای ملحفه شده سفیدی که دور تا دور خانه می‌افتاد. بعدها هم که مبل‌ها آمدند، همه یک‌دست و یک‌جور بودند؛ فقط با طرح و نقشه‌هایی متفاوت؛ راحتی‌هایی ساخته شده از چوب‌های ضخیم و پارچه‌های مبلی زمخت. خیلی طول کشید تا پای دکوراسیون داخلی وسط آمد و سبک‌های خاص آن. حالا دیگر خانه‌ها برای خودشان شخصیت دارند.

یکی روستیک است و یکی دیگر کلاسیک. یکی مدرن است و آن دیگری معاصر. هر کدام هم با قاعده و قانون خاص خودش. این وسط مهم نیست که متراژ خانه شما چقدر است و چقدر برای شخصیت دادن به خانه‌تان فضا دارید. مهم این است که ساده‌ترین اصول طراحی و چیدمان به سبک دلخواه‌تان را بدانید. با این ترفندهای ساده می‌توانید یک نشیمن معمولی ۲۵ متری را به سبکی که دوست دارید، درآورید.

کلاسیک

شلوغی ممنوع!

651584_417

خیلی‌ها هنوز ترجیح می‌دهند خانه‌های‌شان را به روشی سنتی و کلاسیک طراحی کنند. در این طراحی‌ها تمامی اجزایی که برای تزیین محیط استفاده می‌شوند باید پررنگ و لعاب و به طرز خاصی اغراق‌آمیز باشند؛ آن‌قدر که با ظاهری فریبنده هر بیننده‌ای را به سمت خودشان بکشند. بهترین روش برای تزیین دیوارهای خانه‌های کلاسیک استفاده از دو رنگ متفاوت در رنگ‌آمیزی است به خصوص استفاده از آرک‌های دور دیوار که در خانه‌های کوچک نمای خوبی دارد.

بهترین کار این است که دیوارها آرک و قاب داشته باشند و به دو رنگ متضاد رنگ شوند و سقف هم به رنگ خاص ساده‌تر. با این روش سقف بلندتر و خانه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. استفاده از دیوارپوش‌های چوبی برای سقف یا دیوار هم ظاهر یک خانه سنتی و کلاسیک را دلبازتر نشان می‌دهد.

651585_940

خانه‌های سنتی امروز با خانه‌های قدیمی کمی فرق دارند. در این خانه‌ها بازی با رنگ‌ها بااحتیاط است. در این خانه‌ها یک رنگ اصلی پررنگ و فریبنده وجود دارد و باقی رنگ‌ها با توناژ ضعیف‌تر انتخاب می‌شوند. خاکی، بژ و آبی پررنگ و گلبهی به عنوان رنگ‌های خاص خانه‌های کلاسیک کوچک می‌توانند کارساز باشند. یک کنسول چوبی، یک فرش شش متری با طرح کلاسیک و کاناپه‌هایی ساده همراه با مبل‌های کلاسیک که در کنار هم قرار گرفته‌اند، یک خانه کلاسیک را می‌سازند.

651586_978

یکی از مشخصه‌های خانه‌های کلاسیک داشتن مبلمان راحتی و سنتی در کنار هم است اما این مساله زمانی فقط به کار می‌آید که فضای کافی و مناسبی برای چیدن همه اجزا در اختیار باشد در غیر این صورت بهترین کار نگه داشتن کاناپه راحتی و استفاده از دو مبل کلاسیک در کنارش است. با این روش دیگر خانه پر از صندلی‌های مختلف به نظر نمی‌رسد و از طرفی زمینه کلاسیک آن هم حفظ می‌شود.

مدرن

سلامی دوباره به آفتاب بده

برای داشتن خانه‌ای مدرن اصلا لازم نیست سراغ لوازم خاص بروید چون این روزها طراحان داخلی سعی می‌کنند از عناصر خاصی برای طراحی منازل استفاده کنند که شاید هیچ‌وقت به فکر خودتان هم نرسد. اولین مساله که تازگی‌ها در طراحی خانه‌های شیک امروزی مد نظر قرار داده می‌شود مساله نور است.

651587_997

اگر خانه‌ای ویلایی دارید یا اگر آپارتمان‌تان حسابی نورگیر است و پنجره‌های بلندی دارد، بهتر است به جای وقت گذاشتن برای خرید لوازم خاص به فکر سر و شکل دادن به شیشه‌ها و قاب‌های پنجره ها باشید. هیچ چیزی مانند نور طبیعی نمی‌تواند زیبایی خانه را دوبرابر کند و فضایی محدود را بزرگ‌تر از همیشه نشان دهد. ریسکش را به جان بخرید و بی‌خیال پرده در یکی از پنجره‌ها شوید. خودتان تاثیرش را می‌بینید.

651588_199

مساله نور فقط مهم هست اما داستان داشتن یک خانه مدرن فقط با داشتن پنجره‌های بلند قدی و نور طبیعی و این حرف‌ها حل نمی‌شود. این وسط مساله مهم دیگر رنگی است که باید به لوازم خانه شخصیت دهد. در زمانی که از نور طبیعی برای زیبایی خانه استفاده می‌کنید، بهتر است طیف رنگ لوازم خانه بین کرم، خاکستری، قهوه‌ای روشن و انواع آبی‌ها باشد حتی در این مواقع شاید لازم باشد فرش بین مبل‌ها با رنگی خنثی انتخاب شود چراکه نور زیادی که به خانه تابیده می‌شود، جبران سایه‌ها و تاریکی‌ها را می‌کند.

651589_399

یکی از بهترین مدل‌های چیدمان مدرن داشتن یک کاناپه ساده با دو مبل راحتی تک با طراحی بیضی است. طراحی خاص صندلی‌ها به محیط، نرمش و انعطاف خاصی می‌بخشد تا جایی که حتی اگر میز جلوی مبلی‌تان چهارگوش است می‌توانید با اضافه کردن یک میز کوچک گرد فضا را بیشتر منعطف کنید. یادتان باشد مساله مهم فاصله داشتن مبل‌ها از دیوارهاست و البته فرشی که زیر پایه همه مبل‌ها قرار گرفته است.

مجلل

برای داشتن یک خانه مجلل نیازی به داشتن فضای بزرگ نیست. در یک آپارتمان ساده هم می‌توان المان‌های یک طراحی مجلل را فراهم کرد. فقط کافی است حواس‌تان به شلوغی‌ها و به‌هم‌ریختگی‌های محیط باشد. خیلی از ما برای اینکه تجمل را در نگاه دیگران بیاوریم به خرید لوازم عتیقه و دکور کردن آنها در گوشه و کنار خانه رومی‌آوریم اما یادتان بماند در خانه‌های مجلل امروزی بی‌توجه به متراژی که دارند هر کدام از اجزا با بزرگنمایی نشان داده می‌شوند نه تعداد و نه حتی قیمت!

651590_572

پس به جای اینکه یک لوستر کریستال گران‌قیمت بخرید دنبال مدل خاصی باشید که در اندازه بزرگنمایی خاص دارد یا ساعتی که بیشتر از معمول در آن اغراق است؛ البته در همه این موارد باز هم حواس‌تان به دوری از شلوغی باشد.

651591_231

وسایلی که برای خانه‌های مجلل انتخاب می‌شوند باید ساده و در عین حال دارای مشخصه خاصی باشند. داشتن المان‌های خاص طراحی از مسائلی است که در این خانه‌ها باید به دقت رعایت شود؛ مثلا در این خانه ها به جای چیدن قاب‌های کوچک و بزرگ روی شومینه از یک مجسمه عجیب استفاده شده است. لوستر هم طراحی خاص خودش را دارد؛ یک وسیله روشنایی عجیب که فقط در یک خانه بزرگ خودش را نشان می‌داد. خانه‌های بزرگ امروزی را می‌توان با ترکیب رنگ‌های شاخص مثل قرمز، نارنجی و سفید به شیوه‌ای مدرن و البته بسیار مجلل طراحی کرد.

651592_204

در یک اتاق پذیرایی بزرگ بهترین نوع چیدمان مبل‌ها به شکل رودرروست. این تنها موقعیت مناسبی است که افراد حاضر در محیط به سبب چیدمان خاص مبل‌ها به صحبت و ارتباط گرفتن با هم تشویق می‌شوند. اصلا هم نیازی به داشتن یک کاناپه بزرگ نیست. می‌توان فقط صندلی‌ها را دور تا دور میز وسط مبل‌ها و در مرکز نقطه کانونی خانه چید؛ این طوری رابطه‌ها خیلی گرم‌تر می‌شود. شک نداشته باشد!

روستیک

از طبیعت عاریه بگیرید

طراحان داخلی معتقدند خانه باید شخصیت داشته باشد. درست مانند آدم‌ها که هر کدام اصالت خاص خودشان را دارند. به نظر آنها بدترین شکل، خانه‌هایی است که در آنها هیچ‌کدام از لوازم و چیدمان اساسی به هم ربطی ندارند. این مساله در خانه‌های کوچک هم مستثنا نیست؛ مثلا اگر دل‌تان یک خانه روستیک (خانه‌ای با المان‌هایی از طبیعت) می‌خواهد نمی‌توانید دیگر از سرامیک و. . . استفاده کنید.

651593_983

اینجادیگر باید سراغ چوب ها بروید حتی در سقف که الوارها و تیرهای افقی، خانه‌ای روستایی اما مدرن درست می‌کنند. مبل‌ها هم کمتر به جنس‌های معمول دیده می‌شوند. چرم در اینجا حرف اول و آخر را می‌زند. پس باید اول از همه تم مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید و بعد به خرید لوازم دست بزنید.

651594_162

انتخاب رنگ‌ها هم در سبکی که به آن علاقه دارید، بسیار مهم است. در سبک روستیک رنگ‌ها باید طیف گرمی از سبز و قهوه‌ای و نارنجی باشند. مبل‌های چرمی که رنگ‌شان معلوم است. این وسط برای رسیدن به طبیعت می‌توانید از گلدان‌های خاص هم استفاده کنید. استفاده از آباژورهایی با پارچه‌های کتانی یا کنفی و ترکیب آنها با چوب و چرم هم می‌تواند در قدرت بخشیدن به سبک روستیک خانه شما موثر باشد.

651595_824

مبل‌های چرمی معمولا بزرگ و جاگیر هستند. پس در زمان استفاده از آنها لازم نیست حتما یک دست کامل‌شان را به خانه بیاورید. کافی است دو کاناپه در اندازه‌های دو و سه نفره تهیه کنید. این‌جور مواقع حتی خیلی راحت می‌شود بی‌خیال میز وسط هم شد. اگر جا بود که چه بهتر اما اگر فضای کافی نداشتید، می‌توانید با قرار دادن دو میز عسلی چوبی در دو زاویه مختلف فضای خانه را دلباز و راحت کنید.
معاصر

انحنای کمتر، سادگی بیشتر

این روزها سبک تازه‌ای باب شده به نام معاصر. در این سبک طراحی هرچه وسیله کمتری بگذارید، بهتر است. از جزئیات انحنادار، حاشیه‌های تزئینی و طرح گل و بته در این سبک استفاده نشده و در کل همه‌چیز را در حالت ساده، بی‌پیرایه، ابتدایی و ساختاری می‌گذارند. در طراحی معاصر که با طراحی مدرن تفاوت دارد هرچه کمتر وسیله داشته باشید، بهتر است. برای اینکه در این طراحی باید هر وسیله و اکسسوار حالت انفرادی و منحصر به‌فرد داشته باشد.

651596_419

برای داشتن یک فضای معاصر در خانه‌تان می‌دانید بهترین کار چیست؟ اینکه مبل‌هایی بدون دسته در اتاق نشیمن بگذارید. به عقیده طراحان داخلی مبل‌های بی‌دسته در محیط‌های کوچک باعث چرخش بهتر چشم‌ها و دیده شدن اجزایی می‌شوند که به‌سادگی اما با هدفی خاص قرار گرفته‌اند؛ مانند یک تابلوی نقاشی با طرحی عجیب با آباژوری خاص که به تنهایی بار روشنایی خانه را به دوش می‌کشد.

651597_980

مبلمانی با خطوط هندسی صاف و ساده برای دکوراسیونی با سبک معاصر حیاتی هستند. مبلمان روکش شده اغلب باید سفید، سیاه یا به رنگ‌های خنثی باشند. پارچه‌های رومبلی هم بیشتر از جنس نخ، کتان، پشم، سیلک و کنف هستند.

این وسط طیف رنگ‌ها هم اهمیت زیادی دارد. رنگ‌های خنثی، مشکی و سفید رنگ‌های اصلی در دکوراسیون سبک معاصر هستند. رنگ مشکی معمولا برای کف استفاده می‌شود و اتاق سبک معاصر را تعریف می‌کند. دیوارها معمولا به رنگ‌های خنثی نقاشی می‌شوند تا پس‌زمینه مناسبی برای اکسسوارهای رنگی با رنگ‌های جسورانه وجود داشته باشد. اگر دیوارها و پنجره‌ها به رنگ‌های روشن و شاد نقاشی شوند، بقیه چیزها باید به رنگ‌های خنثی باشند.

651598_928

از آنجا که برای طراحی معاصر مبل‌ها معمولا به صورت کاناپه‌هایی بدون دسته انتخاب می‌شوند بنابراین بهترین حالت برای چیدن آنها به صورت ال (L) است. در این حالت هم مبل‌ها کارکرد بهتری دارند و هم محیط بازتر و راحت‌تر به نظر می‌رسد. قرار دادن مبل‌ها به صورت ال نشستن روی آنها را راحت‌تر و همراه با فضای بیشتری می‌کند. خوبی این مبل‌ها این است که برای‌شان لازم نیست حتما یک فرش کامل در اختیار داشته باشید. فرشی گرد یا بیضی در فضای بین مبل‌ها هم کفایت می‌کند؛ معاصر است دیگر!

منبع: برترینها

Tweet سبک های چیدمان مبل؛ از کلاسیک تا روستیک - تصویر 16
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه