زندگی نامه شهید سید جلیل میری ورَکی (شهید غواص کربلا ۴)

jalil-mirivaraki(2)

نام اصلی : سید جلیل میری ورَکی

تولد : ۶ فروردین ۱۳۳۸

محل تولد : روستای ویکان (شهرستان قزوین)

محل شهادت :منطقه ام‌الرصاص (کربلا ۴)

بیوگرافی سید جلیل میری ورَکی :

شهید خط شکن کربلای۴ در روز بیست و ششم آذر ماه ۶۵، هشت روز قبل از شهادت مظلومانه اش در نامه و وصیت نامه ای کوتاه خطاب به خانواده اش می نویسد: راه پدر را به بچه هایم بیاموزید که همانا راه حسین (ع) است…
 شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان مردم در کرج میزبان پیکر شهید غواص «سید جلیل میری ورَکی»شدند، اولین شهید دست بسته ای که پس از ۲۹ سال شناسایی شد. شهید سید جلیل میری وَرکی از خط شکنان عملیات کربلای ۴ بود که در منطقه ام‌الرصاص به شهادت رسید و همزمان با لیالی پر فیض قدر و شهادت امام علی (ع) ۲۹ سال چشم انتظاری مادر، همسر و فرزندانش پایان یافت. پیکر پاک این شهید گرانقدر پس از تشییع در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.
سید جلیل میری شهید خط شکن کربلای۴ فرزند ارشد سید قاسم و سیده قمر میری، متولد ششم فروردین ماه سال ۱۳۳۸ در روستای ویکان ( ورک) توابع بخش رودبارالموت شهرستان قزوین بود. سیدجلیل در سال ۱۳۶۴ به جمع بسیجیان لشکر ۲۵ کربلا پیوست و تک‌تیر انداز بود . سرانجام در شامگاه چهارم دی ماه سال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۴ به عنوان خط شکن حضور یافت و به همراه دیگر شهدای مظلوم غواص این عملیات در اسارت دشمن بعثی به فیض شهادت رسید.

jalil-mirivaraki(3)

مرکز اسناد ایثارگران به مناسبت رجعت پیکر مطهر اولین شهید از ۱۷۵ شهید مظلوم غواص گزیده وصیت نامه این شهید والامقام را منتشر می کند:

وصیت نامه سید جلیل میری ورَکی :

شهید سید جلیل میری در روز بیست و ششم آذر ماه سال ۱۳۶۵، هشت روز قبل از شهادت در وصیت نامه ای کوتاه خطاب به خانواده اش می نویسد:
«…راه پدر را به بچه هایم بیاموزید که همانا راه حسین (ع) است، امام را تنها نگذارید و پشتیبان اسلام باشید. می خواستم قبرم در خاک پاک «ویکان»باشد ولی از آنجایی که زمستان است و سخت، هر جایی که خودتان خواستید دفنم کنید… بچه که تازه به دنیا آمده اگر پسر بود اسمش سید محمد مهدی،و (بهرام) صدایش کنید و اگر دختر بود سید زهرا (آزاده) صدایش کنید. (داخل پرانتز اسم مستعار می باشد.)»

jalil-mirivaraki(1)

jalil-mirivaraki(4)

jalil-mirivaraki(7)

jalil-mirivaraki(5)

jalil-mirivaraki

jalil-mirivaraki(6)

 

مطلب مرتبط :

زندگینامه شهید عباس بابایی

- پورتال آسمونی Asemooni.com

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه