بناهاي اعياني اين شهر- به جا مانده از دوره قاجاريه و صفويه- كه اوج معماري اسلامي بوده است به وضوح اين را بيان مي‌كند كه مردم قزوين بخش بسيار زيادي از پول‌هاي‌شان را خرج زيبايي خانه‌هاي‌شان مي‌كرده‌اند.

اگر نگاهی به تاریخ ایران بیندازیم کلیدواژه «جنگ» بیش از هر واژه دیگری به چشم مان می‌خورد. دلایل منطقی این جنگ‌ها را می‌توان در ویژگی‌هایی مثل موقعیت ارتباطی، تنوع قومی و قبیله‌ای، معادن طبیعی و سایر ویژگی‌هایی مانند این جست‌وجو کرد. شهر قزوین نیز از دوره زندگی مادها تا پایتخت شدنش در دوره صفوی و پس از آن به دلیل خاصیت راه‌های ارتباطی‌اش با شمال کشور صحنه تاخت‌وتاز‌های عظیم تاریخی بوده است.

612031_209

به همین خاطر نیاکان قزوینی ما بناهای‌شان را مستحکم و قلعه‌مانند می‌ساختند تا با حداکثر اطمینان زندگی کنند. علاوه بر این قزوین در طول تاریخ به دلیل شرایط طبیعی مساعد و کسب و کار فراوان، مردمی به نسبت پردرآمد داشته است. بناهای اعیانی این شهر- به جا مانده از دوره قاجاریه و صفویه- که اوج معماری اسلامی بوده است به وضوح این را بیان می‌کند که مردم قزوین بخش بسیار زیادی از پول‌های‌شان را خرج زیبایی خانه‌های‌شان می‌کرده‌اند.

حیاط بیرونی و اندرونی

تصورش را بکنید خانه‌های وزیر و وکیل مردم شهر قسمتی داشته باشد که صبح به صبح بشود در آنجا صف کشید و خواسته، ایده و… را با آنها در میان گذاشت! در قزوین چنین چیزی امکان داشته است. اکثر خانه‌های این شهر دو حیاطه ساخته می‌شده که حیاط اولی برای رسیدگی به امور رعایا و دومی برای زندگی خانوادگی بوده است.

612032_893

پلان اصلی خانه‌ها

خانه‌های این شهر یک تالار میانی با ابعاد گسترده و دو اتاق کوچک گوشواره‌مانند در دو تالار دارند. قسمت‌های شاه‌نشین و سایر اتاق‌ها همگی به شکلی کاملا قرینه اطراف تالار ساخته شده‌اند.

612033_203

سردر

در قدیم این‌طور بود که اگر به قزوین می‌رفتی و قصد دیدن فرد مهمی را داشتی، محدوده خانه او را همه می‌دانستند. از دلایل مهم این امر شناسنامه آن خانه بوده است که با خط خوش بر سردرهای زیبایی که برای خانه‌های‌شان می‌ساختند، نوشته شده بود. خانه خطیبی بی‌نظیرترین نمونه سردر را در میان خانه‌های قدیمی این شهر دارد.

612034_881

در و پنجره‌ها

از قدیمی‌های قزوین آنها که خواسته‌اند در خانه‌شان سنگ‌تمام بگذارند، شیشه‌های درها و پنجره‌های اندرونی خانه‌شان را با ترکیبی از کار گره چینی و مشبک‌کاری با شیشه‌های رنگی تزیین کرده‌اند. این در و پنجره‌ها زیبایی بی‌نظیری به داخل خانه می‌دهد. در روز که سایه شیشه‌های رنگارنگ به داخل خانه می‌افتد، چشم‌نواز‌تر هم می‌شود.

612035_906

تزیین دیوارها

فکر ما برای زیبا کردن دیوارهای خانه‌مان محدود می‌شود به میخ، چکش و تابلو یا درنهایت کاغذدیواری! دیوارهای خانه‌های قزوینی شاید این جرقه را در سرمان بزند که از آینه‌کاری و نقاشی طرح‌های اسلیمی هم با هزینه‌ای حتی کمتر می‌توانیم در زیبا کردن بخشی از دیوار‌های خانه‌مان استفاده کنیم.

612036_461

منبع: برترینها

Tweet خانه های امن اعیانی - تصویر 7
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه