بسیاری از ما زمانی که به ماه‌های پایانی سال نزدیک می‌شویم ناخودآگاه به فکر تغییر دکوراسیون می‌افتیم. گاهی فکر می‌کنیم هزینه‌های گزافی را باید بابت این تغییرات بپردازیم. البته که تصور اشتباهی هم هست، چرا که همیشه قرار نیست کل مبلمان منزل را تغییر دهیم.

بسیاری از ما زمانی که به ماه‌های پایانی سال نزدیک می‌شویم ناخودآگاه به فکر تغییر دکوراسیون می‌افتیم. گاهی فکر می‌کنیم هزینه‌های گزافی را باید بابت این تغییرات بپردازیم. البته که تصور اشتباهی هم هست، چرا که همیشه قرار نیست کل مبلمان منزل را تغییر دهیم. حتما برای شما هم پیش آمده که گاهی با تغییراتی اندک کل دکور خانه حال و هوای جدیدی پیدا کرده است. بنابراین حتما نیازی نیست که هزینه زیادی را برای این تغییرات کنار بگذارید. حتی با تغییراتی کوچک، کل حال و هوای سالن شما تغییر می‌کند. فقط کافی ‌است انتخابی درست داشته باشید.

اگر بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بودجه دارید …

فرهنگی شوید

کتابخانه از آن دست وسایلی ‌است که کمتربه‌فکرخرید آن هستیم. همیشه یا کتاب‌هایمان را در کمد می‌چینیم یا قفسه‌هایی را در اتاق به کتاب اختصاص می‌دهیم. شاید پرداخت هزینه برای خرید یک کتابخانه اضافی به نظر برسد اما داشتن یک کتابخانه مجزا، این امکان را به شما می‌دهد تا کتاب‌های چیده شده در کمد، کارتن و یا انباری را به کتابخانه منتقل و حتی یک‌بار دیگر آنها را مطالعه کنید. رنگ چوب کتابخانه را یا با دیوار اطرافش و یا با رنگ دیگر مبلمان چوبی خانه هماهنگ کنید.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

اگر می‌خواهید وسایل و مجسمه‌هایی تزئینی در داخل طبقات کتابخانه قرار دهید، یک دیوار کامل را قفسه‌بندی کنید. برای خرید کتابخانه‌ای آماده، مدل‌ها و ابعاد متفاوتی در بازار وجود دارند؛ مثلا برای خرید کتابخانه‌ای در ابعاد ۲۰۰×۲۰۰ سانتی‌متر با قفسه‌های۴۰×۴۰سانتی‌متر باید حدود ۳۳۰هزار تومان بپردازید. به همین ترتیب قیمت کتابخانه با ابعادی بزرگ‌تر بالاتر می‌رود.

اگربین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بودجه دارید …

بهاری شوید

مگر می‌شود عید باشد و خانه بدون گل و گلدان؟ لطفا اگر به‌دنبال تنها یک تغییر کوچک هستید، گلدان روی میز سالن را تغییر دهید. یک گلدان زیبا و شیک کلی حال و هوای خانه شما را تغییر می‌دهد. به خاطر ایام عید هم که شده از گل‌های تازه با رنگ‌هایی شاد کمک بگیرید. خانه شما با این گل و گلدان بهاری می‌شود. حواس‌تان باشد به‌خصوص در طول عید، این گلدان هر روز ب��ید تمیز شود. اگر رنگ‌های گلی که انتخاب می‌کنید صورتی و بنفش باشد خانه بسیار رمانتیک به‌نظر می‌رسد.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

اگر گل‌های شما قرمز باشد، فضای سالن شاد و پرهیجان به‌نظر می‌رسد. انتخاب گل‌هایی با رنگ‌های آبی را برای فضاهای فانتزی بگذارید. برای خرید یک گلدان کریستال کوچک حداقل باید بالای ۸۰هزارتومان هزینه کنید. اگر گلدان‌هایی با طرح‌های خاص و فانتزی را می‌پسندید برای یک گلدان متوسط باید بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان هزینه کنید. هزینه خرید گل را هم اضافه کنید.

اگر تا ۵۰ هزار تومان بودجه دارید…

بی‌اهمیت اما مهم

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

اگر سبک خانه شما سنتی است، بهتر که از قالیچه‌ای کوچک استفاده کنید. اما اگر خانه‌ای با دکور مدرن دارید به فکر خرید پادری باشید. رنگ پادری بسیار مهم است. پادری‌های رنگی برای اتاق‌های خواب مناسبند. برای فضاهای عمومی‌تر از رنگ‌های سنگین‌تری استفاده کنید.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

توجه داشته باشید که یک پادری یا خیلی خوب با فضای اطرافش همگن می‌شود و یا کلا به عنوان یک عنصر غیرضروری به‌چشم می‌آید. برای یک پادری باید مبلغی از ۲۰هزارتومان به بالا بپردازید. یک قالیچه کوچک ماشینی هم حداقل بیش از ۷۰هزار تومان قیمت دارد.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

اگر ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بودجه دارید…

قابی تازه

اگر دیوار ساده‌ای به رنگ سفید و یا خاکستری دارید، بهترین فضا برای قرار دادن یک قاب عکس جدید است. قانون قاب عکس‌هایی با طرح شلوغ روی دیواری ساده و قاب عکس‌هایی با طرح ساده روی دیواری که کاغذ دیواری طرح داری دارد را فراموش نکنید. اگر بوم نقاشی، عکس خانوادگی و یا قالیچه‌ای دارید که مدت‌هاست به فکر قاب کردنش هستید، ماه‌های آخر سال، بهترین فرصت است.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

بسته به جنس، ابعاد، ساده یا منبت‌کاری بودن قاب، قیمت‌های متفاوتی در بازار وجود دارد. به‌طور متوسط قاب‌هایی با جنس‌ام دی اف ِ یا پی وی سی در ابعاد ۷۰×۵۰ را با حدود قیمت ۷۶هزار تومان در بازار پیدا می‌کنید. حالا اگر همین قاب کمی کنده کاری هم داشته باشد بالای۸۴هزار تومان باید بپردازید.

اگر ۵۰۰ تا یک میلیون تومان بودجه دارید…

نور بپاشید

لوسترها دنیای عظیمی دارند. لوسترهای کریستال، لوسترهای برنز، لوسترهای چوبی و… لوستر یکی از زینتی‌ترین لوازم منزل است. میزان بزرگی و تعداد شاخه‌های یک لوستر در وهله اول به ابعاد سالن و در وهله دوم به متراژ خانه شما بستگی دارد. اگر تصمیم به فروش لوسترهای قدیمی‌ خانه دارید، یا به‌صورت خانگی بفروشید و یا در یکی از این سایت‌های خرید و فروش اینترنتی لوازم خانگی دست دوم تبلیغ کنید. در غیر این صورت، لوسترهای برنز را باید کیلویی بفروشید که ضرر می‌کنید.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

البته قبل از فروش، نگاهی به قیمت‌های لوستر بیندازید و بعد تصمیم‌گیری کنید. در حال حاضر قیمت یک لوستر شش شاخه برنز ایرانی بالای یک‌میلیون و دویست هزار تومان است. به‌همین نسبت با زیاد شدن تعداد شاخه‌ها، قیمت لوستر افزایش پیدا می‌کند اما نمونه‌های پارچه‌ای یا چوبی و فلزی با قیمت پایین‌تر هم می‌توانید پیدا کنید و به نورپردازی خانه‌تان رنگ تازه‌ای بدهید.

اگر ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بودجه دارید…

تولد دوباره مبل

حتما که لازم نیست میلیون‌ها تومان برای تغییر مبلمان‌ هزینه کنید. تنها با خریدن چند کوسن جدید، خودتان را برای شنیدن این جمله که چقدر خانه‌تان تغییر کرده آماده کنید. اگر تصمیم به تغییر کوسن‌های نیم‌ست نشیمن‌تان را دارید یا باید کوسن آماده خریداری کنید یا پارچه بخرید و خودتان در خانه چرخ خیاطی‌تان را به کار بیندازید و با چند دوخت ساده در کمتر از یک روز کوسن دلخواهتان را با دستان خودتان خلق کنید. برای خرید کوسن مبل‌های استیل بسته به زمینه و طرح پارچه رومبلی پارچه خریداری کنید.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

برای خریدن پارچه سعی کنید حتما به بازار پارچه سری بزنید؛ در غیر این صورت باید هزینه‌ای از ۵۵هزار تومان به بالا بابت یک پارچه ساده بپردازید. تقریبا بسته به ابعاد کوسن، از هر متر پارچه دو تا سه کوسن در می‌آید. برای خرید یک جفت کوسن آماده باید مبلغی بین ۴۰ تا ۱۰۰هزار تومان بپردازید. کوسن‌هایی هم با پارچه کنفی در رنگ‌های متنوع در بازار وجود دارند که قیمت آنها تنها۱۰هزار تومان است. البته پنبه یا ابر داخل‌شان را باید جداگانه خریداری کنید.

اگر بیش از یک میلیون بودجه دارید …

لباس جدید مبل شما

اگر روکش مبل‌ها قدیمی شده ولی هنوز هم مبلمان پذیرایی مناسب به‌نظر می‌رسد، به جای هزینه اضافی کافی‌ است روکش مبلمان را عوض کنید. برای تغییر پارچه رومبلی با توجه به چوب و بدنه مبل، بافت و طرح پرده‌ها و رنگ فرش اقدام به خرید کنید.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

بافت پارچه انتخابی شما باید به راحتی قابل شست‌وشو باشد. به این نکته توجه داشته باشید که برای تغییر روکش مبلمان، کوسن‌ها هم باید تغییر کنند.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

برای کوسن بهتر است رنگی شبیه یکی از رنگ‌های زمینه پارچه رومبلی را انتخاب کنید. برای پارچه رومبلی، بسته به کیفیت پارچه به صورت میانگین باید متری ۴۰ هزار تومان به بالا هزینه کنید. این قیمت پارچه برای مبل راحتی کمتر و برای مبل‌های سلطنتی بیشتر است.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

اگر حدود یک میلیون تومان بودجه دارید …

هم فال و هم تماشا

اگر تصمیم دارید به‌صورت جداگانه کاناپه‌ای خریداری کنید توجه داشته باشید که یک کاناپه تک بهتر است جلوی یک دیوار مناسب قرار بگیرد. اطراف این دیوار بهتر است خیلی شلوغ نباشد. این تک کاناپه می‌تواند با رنگی متفاوت از فضای اطرافش و مبلمان دیگر انتخاب شود چرا که جایگاه این تک کاناپه جایی در نشیمن است و نه وسط سالن پذیرایی. انتخاب یک کاناپه راحت بسیار مهم است. چراکه در طول روز زمان زیادی را برای مطالعه، تماشای تلویزیون و حتی چرت زدن عصرگاهی روی کاناپه صرف می‌کنیم.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

در نهایت مهم‌ترین نکته در انتخاب کاناپه، میزان راحتی آن است. کاناپه‌های ال شکل محبوبیت زیادی دارند اما توجه داشته باشید که این کاناپه فضای زیادی هم اشغال می‌کند. برای خرید کاناپه در گام اول، ابعاد دیوار مورد نظرتان را در نظر بگیرید. برای خرید یک کاناپه تختخواب‌شو از حدود ۵۰۰ تا ۵/۱ میلیون باید هزینه کنید.

اگر بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بودجه دارید…

ساعت دیواری

ساعت دیواری از آن دسته وسایلی است که یک بار می‌بینیم، می‌پسندیم، می‌خریم و سال‌ها ازآن استفاده می‌کنیم. مسلما ساعت دیواری را در طول روز بسیار زیاد نگاه می‌کنیم، به‌همین خاطر شاید آنقدر به این ساعت عادت کرده‌ایم که تا به حال به فکر تغییر دادنش نیفتاده‌ایم. هر تغییر مثبت و حتی کوچکی در خانه کلی حال آدم را خوب می‌کند.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

کمی فکر کنید، شاید امسال بهترین تغییر در خانه شما، تعویض ساعت دیواری باشد. در انتخاب این ساعت جدید دقت کنید چرا که احتمالا تا سال‌های سال ‌مهمان خانه شما خواهد بود. برای خرید یک ساعت دیواری خوب حداقل باید ۸۰هزارتومان بپردازید.

اگر بیش از یک و نیم میلیون تومان بودجه دارید

روی پنجره‌ها رنگ بپاشید

بازار پرده فروش‌ها در ایام قبل از سال نو حسابی داغ است. اگر در این ایام به بازار پارچه‌فروش‌های مولوی سری بزنید دو نوع راه برای خرید دارید؛ یکی خرید پرده‌های دوخته شده و آماده. یکی هم خرید پارچه به‌منظور دوخت پرده به‌صورت جداگانه. قیمت‌های پرده به نسبت جنس پارچه، متراژ و خدماتی که یک مغازه پرده فروشی به شما می‌دهد تفاوت دارد. برای خرید پرده، این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ‌های تیره و پارچه‌های ضخیم جلوی ورود نور طبیعی خورشید را به داخل منزل می‌گیرند.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

اگر سالن پذیرایی شما مبلمان زیادی دارد، حتما یک پارچه با طرح ساده خریداری کنید. با این کار، هم جلوه مبلمان‌تان از بین نمی‌رود و هم سالن خانه بیش از اندازه شلوغ به‌نظر نمی‌رسد. حتما روی مغازه پرده فروشی در ایام قبل از نوروز دیده‌اید که نوشته شده: پرده دکور، فروشی. این پرده‌های آماده را با قیمتی پایین‌تر از معمول می‌توانید خریداری کنید، اما حواس‌تان باشد اگر مغازه آفتاب‌گیر باشد حتما رنگ پرده تغییر کرده است. به‌طور متوسط، برای هر متر پارچه پرده‌ای باید مبلغی حدود ۲۰ تا ۹۰ هزار تومان بپردازید.

اگر حدود ۲۰۰ هزار تومان بودجه دارید…

نقش جدید برای اتاق خواب

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

یکی از نمایان‌ترین تغییرات اتاق خواب، تغییر روتختی است. برای خرید روتختی جدید، رنگی را انتخاب کنید که کاملا با رنگ روتختی قبلی متفاوت باشد. در نظر داشته باشید که انتخاب روتختی برای هر تختی متفاوت است؛ مثلا برای یک تخت منبت کاری شده مجلل انتخابی متفاوت داشته باشید و برای یک تخت ساده‌تر هم روتختی‌ای به‌نسبت ساده‌تر انتخاب کنید. برای یک تخت کلاسیک ساده از روتختی‌هایی با ترکیب رنگی طوسی، دودی و سفید استفاده کنید.

تغییر دکوراسیون نوروزی متناسب با بودجه شما!

اگر اتاق شما تک رنگ است، مثلا اگر تمام اتاق از تناژهای مختلف سبز است، روتختی هم باید به همان رنگ باشد. در غیر این صورت، می‌توانید یک روتختی رنگی با کنتراستی متفاوت از فضای اطراف انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که پارچه روتختی کاملا باید قابل شست‌وشو باشد و رنگ روتختی نباید در شست‌وشو از بین برود. روتختی‌هایی در رنج قیمت ۲۰۰ تا ۸۰۰هزار تومان به بالا در بازار وجود دارند اما بهتر است قیمت معقول‌تری پرداخت کنید و بقیه بودجه خود را به تغییرات کوچک دیگر در خانه اختصاص بدهید.

منبع: برترینها

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه