بیوگرافی سیمین غانم

simin ghanem biography4 بیوگرافی سیمین غانم

نام و نام خانوادگی : سیمین غانم

متولد : ۱۳۲۳

سمت : خواننده

محل زندگی : تنکابن، مازندران

سبک موسیقی : سبک پاپ ایرانی، سنتی ایرانی

فرزندان : فرسیم

سیمین غانم (زاده ۱۳۲۳ در تنکابن) خواننده زن ایرانی است. از جمله آثار معروف غانم می‌توان گل گلدون من، سیب ، مرد من و قلک چشات را نام برد.

simin ghanem biography1 بیوگرافی سیمین غانم

زندگی و حرفه

سیمین غانم در سال ۱۳۲۳ از پدری تهرانی و مادری ساروی در شهر تنکابن زاده شد. او از ۹ سالگی در جشن‌های مدرسه می‌خواند. غانم در سال ۱۳۴۱ در مسابقه‌های آموزشگاه‌های ایران در رشتهٔ آواز اول شد. نخستین اجرای تلویزیونی سیمین غانم ترانهٔ موج خروشان با تنظیم مرتضی حنانه و تهیه عباس زندی در سال ۱۳۴۷ بود. سیمین غانم فعالیت رسمی خود را از ۲۵ سالگی و در سال ۱۳۴۸ آغاز کرد. او دوره موسیقی سنتی و ردیف را زیر نظر محمود کریمی گذراند.

مدتی نیز نزد مرتضی حنانه قواعد موسیقی و سلفژ را آموخت و با علی تجویدی نیز در زمینه موسیقی کار کرد. شباهت صدایش به خواننده بلند آوازه ان دوران دلکش درها را به روی سیمین گشود.البته مقایسه او با خواننده بسیار توانایی مانند دلکش، افتخاری بود که به سادگی نصیب هر کسی نمیشد. با اینحال او به فراست دریافته بود که اگر در چهارچوب موسیقی کلاسیک ایرانی باقی بماند, حتی با این فرض دور از دسترس که بتواند به تکنیک استادانه دلکش برسد، باز هم نخواهد توانست از زیر سایه بسیار بلند دلکش فراتر رود و در نهایت درباره اش خواهند گفت ” همانی که مثل دلکش میخواند “.

simin ghanem biography بیوگرافی سیمین غانم

از همین روی، گام در راه موسیقی پاپ، اما از نوع خوش ساخت و مایه دار ان نهاد و در این راه از حمایت آهنگسازان توانایی چون بابک بیات، لاچینی و …بهره مند شد. گر چه او آثار آهنگسازان کلاسیک ایران از قبیل علی تجویدی و همایون خرم را نیز به زیبایی اجرا کرده است اما، شهرت و کشش مردمی او را باید ناشی از کارهای پاپ او دانست. قلک چشات، نحستین ترانه او در سبک جدید بود. این ترانه در ایران مدت‌ها اولین صفحهٔ روز بود. شعر این ترانه سروده سعید دبیری است و آهنگ آن را فریبرز لاچینی ساخته است. معروف‌ترین ترانه سیمین غانم گل گلدون من نام دارد که سروده فرهاد شیبانی و ساخته فریدون شهبازیان است. صدای سیمین غانم که در محدوده کنتر آلتو قرار میگیرد، صدایی است گیرا، قوی و پر طنین. او در بیان و القا اوج و حضیض های عاطفی غوغا می کند.

غانم بی�� از دو دهه در سال‌های پس از انقلاب ۵۷ از خوانندگی باز ماند. نخستین کنسرت او پس از انقلاب در مهرماه ۱۳۷۸ در سینما صحرا در تهران برگزار شد. در حال حاضر سیمین غانم به همراه خانواده اش در ایران به سر می‌برد و گهگاه به اجرای کنسرت می‌پردازد.

simin ghanem biography3 بیوگرافی سیمین غانم

آلبوم ها

سیب

آتش

مردمن

گل گلدون من

پرنده

قلک چشات

هم نفس

قفس باران

طرح ظلفات

رها شدم

قمه

تنهایی

از تو تنها شدم

simin ghanem biography2 بیوگرافی سیمین غانم

آثار

نام آهنگ و آهنگساز

چه صبوره دل من – فرهاد شیبانی
لانه مور بابا طاهر – تورج شعبان‌خانی
ابر پائیز – جواد لشگری
غم تنهایی – جواد لشگری

- سایت آسمونی Asemooni.com

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه