بسیاری از افراد تاکنون به احتمال فراوان از محصولات یکی از کارخانه‌هایی که زمانی در خدمت نازی‌ها بوده‌اند، استفاده کرده‌اند، بدون اینکه در مورد تاریخچه این کارخانه‌ها چیزی بدانند.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 

برترین ها: بسیاری از افراد تاکنون به احتمال فراوان از محصولات یکی از کارخانه‌هایی که زمانی در خدمت نازی‌ها بوده‌اند، استفاده کرده‌اند، بدون اینکه در مورد تاریخچه این کارخانه‌ها چیزی بدانند. ناگفته پیداست که این کارخانه‌ها هم‌اکنون در خدمت رایشسوم نیستند و ارتباطی با وی ندارند. اما بی‌شک زمانی این کارخانه‌ها و برندهایمشهور که در لیست ۵۰۰ شرکت موفق مجله فورچون هم هستند، باعث توانمندی و موفقیت تجاری نازی‌ها می‌شدند.

هوگو بوس (Hugo Boss)

هوگو بوس برند مشهوری در دنیای مد و لباس است. حتیکسانی که نمی‌توانند اجناس گران هوگو بوس را ابتیاع کنند و بپوشند، تبلیغات اینبرند را بارها دیده‌اند و با آن کاملا آشنا هستند.

برندهایی که زمانی در خدمت نازی‌ها بودند

هوگو بوس زمانی یونیفرم‌های مشکی اعضای اس‌اس را تولید می‌کرد، یونیفرم‌های کهحس احترام توأم با ترس را در میان مردم برمی‌انگیختند. این لباس‌ها در کارخانه‌هایتولید می‌شد که در آن کارگران و اسرای نظامی تحت شرایط غیرانسانی، وادار به کارمی‌شدند. این یونیفرم ها تأثیر زیادی روی بینندگان می گذاشتند، طوری که در فیلم جنگستارگان به صورت تلویحی به این یونیفرم‌ها اشاره می‌شود.

با این حال محصول هوگو بوس در زمان نازی‌ها مستقیما در قتل و نسل‌کشی دخیلنبودند و به علاوه از آنجا که در تابستان به واسطه رنگ سیاه و جذب بیش از حد نورخورشید باعث ناراحتی اس‌اس‌ها می‌شد، بسیار کمتر از تولیدات سایر کارخانه‌های دیگر،بدنام است!


فولکس واگن

فولکس واگن کمی پیشتر از جنگ جهانی دوم توسط «فردیناندپورشه» بنا نهاده شد. نام پورشه با اتوموبیلهای شیک و سریعی که فقط افرادثروتمند قادر با تهیه آنها هستند، مترادف است. اما قبل از اشتهار پورشه، فردیناندپورشه به واسطه تولید اتوموبیلی معروف شد که لقب پرفروش‌ترین اتوموبیل تاریخ را همیدک می‌کشد: فولکس قورباغه‌ای     !

برندهایی که زمانی در خدمت نازی‌ها بودند

هیتلر شخصا به یک اتوموبیل ارزان و خوش‌ساخت علاقه داشت که هر شهروند آلمانیبتواند آن را تهیه کند. پورشه از این فرصت استفاده کرد و فولکس قورباغه‌ای را تولیدکرد و سپس برای جلب موافقت شخص پیشوا، لابی سنگینی را شروع کرد.

زمانی مردم به ظاهر گرد این اتومبیل نگاه می‌کردند، شکل ظاهری که قابل تشبیه بهچهره یک انسان هم بود و به فکر عشق و صلح می‌افتادند. فولکس قورباغه‌ای، اتومبیلی کهسازگار با شرایط آن زمان آلمان طراحی شده بود، در کارخانه‌هایی در اشتوگارت آلمانتولید می‌شد که در آن کارگران در شرایطی برده‌وار مشغول به کار بودند.


آی‌ بی ام

هر کسی که به نحوی با کامپیوتر سرو کار دارد، محال است نامشرکت آی بی ام را نشنیده باشد. آی بی ام از معدود شرکت‌های آی تی است که تاریخ آنبه قرن نوزدهم برمی‌گردد. این شرکت از سال ۱۹۲۴ در لیست شرکت‌ها موفق و ثروتمندمجله فورچون جاخوش کرده است و به عبارتی ۶۰ سال پیشتر از مایکروسافت و مکینتاش،تاریخچه موفقیت این شرکت شروع شده است.

اگر در حال خواندن این سطور باشید و اندک آشنایی با آی بی ام داشته باشید، ممکناست یک لحظه درنگ کنید و به قصد مچ‌گیری بگویید: که شرکت آی بی ام که آمریکایی است!چه ربطی به نازی‌ها دارد؟!

برندهایی که زمانی در خدمت نازی‌ها بودند

اما باید بدانید که در سال‌های اولیه دهه ۳۰، بعضی از گروه‌های امریکایی مانندبنیاد راکفلر و انستیتوی کارنگی Carnegie به صورت مستقیم، پروژه اصلاح نژادینازی‌ها را پایه‌گذاری کردند. با شروع جنگ، بیشتر شرکت‌های آمریکایی ارتباط خود رابا آلمان‌ها قطع کردند، اما در این میان شرکت آی بی ام خدمت برجسته‌ای به نازی‌هاکرد.

در آن زمان تنها راه مدیریت اطلاعات در مقیاس انبوه استفاده از سیستم‌هایپیچیده‌ای مانند کارت‌های پانچ بود و شرکت آی بی ام بهترین پیمان‌کار و اجرا کنندهپایگاه داده‌ها به شمار می‌رفت. کارت‌های پانچ آی بی ام در زمان هیتلر هر چیزی رااداره می‌کرد: اموارت اقتصادی، مدارک پزشکی و البته یهودیان را!

با استفاده از کارت پانچ‌های آی بی ام، نازی‌ها کلیه افراد غیرآریایی را بهسهولت زیر نظر می‌گرفتند. آنها می‌توانستند اطلاعات مربوط به هر فرد غیر آریایی رااز لحاظ مذهب، محل اسارت و شیوه‌ اعدام مدیریت کنند.

مقامات فعلی آی بی ام در مورد این اتهام بدنام‌کننده شرکتشان می‌گویند که آنهادر آن زمان قربانی شرایط بودند. آنها می‌گویند که مانند بسیاری از شرکت‌های دیگرتحت کنترل نازی ها بودند. گرچه مدارک خلاف این امر را نشان می دهد، ولی آی بی امهیچ دلیلی برای عذرخواهی احساس نمی‌کند.


بایر

بایر یکی از مشهورترین کارخانه‌های داروسازی است، داروهای بسیارمشهوری مانند آسپرین توسط این شرکت تولید شده است. هروئین هم تولید شرکت بایر است.

شرکت بایر در زمان نازی‌ها گاز Zyklon B را تولید می‌کرد. گازی که میلیون‌ها نفررا در بازداشتگاه‌ها کشت.

برندهایی که زمانی در خدمت نازی‌ها بودند

این گاز توسط فریتز هابر برای کشتن حشرات تولید شده بود. فریتز هابر که خود یکیهودی بود برای در امان ماندن از تعقیب نازی‌ها، یهودی بودن خود را انکار کرد ولیبا این وجود از آنجا که مادرش یهودی بود، طبق مقرران نازی‌ها هنوز یک فرد یهودیمحسوب می‌شد. هابر در حین فرار از آلمان در نتیجه حمله قلبی درگذشت. همسر فریتزهابر نیز بعد از اینکه از کاربرد این گاز مطلع شد، با شلیک گلوله خودکشی کرد.


زیمنس

زیمنس شرکت بزرگی است که محصولاتی متفاوتی از مدارهای الکتریکی تاتوربین‌های بادی و ترن‌های سریع‌السپیر می‌سازد. این شرکت نیم میلیون کارمند درسراسر جهان دارد. این شرکت در قرن نوزدهم توسط وارنر فون زیمنس تأسیس شد.

با مرگ وارن، زیمنس توسط پسر او -کارل- و سپس توسط نوه وارنز یعنی هرمان ادارهشد. در زمان هیتلر، انبوهی از وسایل و ملزومات که به صورت مستقیم و غیرمستقیم درجنگ کاربرد داشت، تولید می‌کرد. کارخانه‌های زیمنس که در نزدیکی آشویتس و پوخنوالدساخته شده بود، از نیروی کار هزاران اسیر بهره می‌برد.

برندهایی که زمانی در خدمت نازی‌ها بودند

گرچه زیمنس تنها کارخانه‌ای نبود که در زمان هیتلر فعال بود ولی محصولات بااهمیتی از زیرساخت‌های راه‌آهن تا وسایل ارتباطی و تولید نیرو، از ساخته‌های اینشرکت بود. اگر هیتلر را مغز جنگ لقب بدهیم، زیمنس را می توانیم به دست راست او ملقبکنیم.

در سال‌های دهه ۴۰ دیدن اینکه اسیری صبح‌هنگام در کارخانه‌های زیمنس مدارهایالکتریکی تولید کند و عصر در اتاق‌های گازی که توسط همین شرکت تولید شده بود، اعدامشود، غیر معمول نبود. چهار پنجم کارخانه‌های زیمنس در زمان جنگ توسط متفقین نابودشد. این شرکت وادار شده است که غراماتی به بازماندگان جنگ بپردازد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه