شابلون، تکنیک تازه‌ای نیست؛ از قرن 19 رواج داشته و از آن برای تزئین سطح دیوارها، کمد، وسایل چوبی، کاشی‌های دیوارو. . . استفاده می‌کردند

شابلون، تکنیک تازه‌ای نیست؛ از قرن ۱۹ رواج داشته و از آن برای تزئین سطح دیوارها، کمد، وسایل چوبی، کاشی‌های دیوارو. . . استفاده می‌کردند. شابلون (استنسیل) یکی از بهترین ابزارها برای آراستن خانه است و این امکان را به شما می‌دهد که روی دیوارهای ساده، طرح‌هایی با مدل‌های گوناگون چاپ کنید.

استفاده از تکنیک استنسیل روشی بسیار سریع و فوری برای ایجاد هماهنگی و تغییرات چشمگیر در دکوراسیون خانه است. به این طریق می‌توانید با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان به دیوارها نمایی زیبا ببخشید. باور کنید یک حاشیه ساده در قسمت بالا یا پایین دیوار به کلی چهره فضا را تغییر می‌دهد.

برای کاغذدیواری هزینه نکنید!

مواد و ابزار لازم:

رنگ اکرلیک یک کیلو/قیمت تقریبی ۱۱۰۰۰تومان.
۴کیلویی /قیمت تقریبی ۴۵۰۰۰تومان
۲۰کیلویی/قیمت تقریبی ۲۲۵۰۰۰تومان
شابلون آماده: سایز کوچک/ قیمت تقریبی ۶۰۰۰تومان
سایز متوسط/قیمت تقریبی ۹۰۰۰تومان
سایزبزرگ/قیمت تقریبی۱۹۰۰۰تومان
چسب کاغذی: قیمت تقریبی۲۵۰۰ تومان
قلم‌موی استنسیل یا تام پن
پالت
دستمال نخی یا روزنامه

دستورکار:

۱٫ زیرسازی سطح را انجام دهید و آن را برای رنگ زدن آماده کنید. رنگ مورد نظر را روی سطح دیوار اجرا کنید و اجازه دهید دیوار کاملا خشک شود. شابلون را در محل معین روی دیوار قرار دهید و آن را با چسب کاغذی ثابت کنید.

۲٫ رنگ‌آمیزی را شروع کنید. روش معمول برای رنگ‌آمیزی و در واقع چاپ با استنسیل استفاده از قلم‌موی استنسیل است یا قلم مویی که سر آن اسفنجی باشد (تام پن). می‌توان طرح‌ها را تنها با یک رنگ چاپ کرد یا به صورت چند رنگ مختلف.

۳٫ رنگ یا رنگ‌های مورد نظر را در ظرفی مانند پالت آماده کرده و قلم مو را به آن آغشته کنید. در دست دیگرتان دستمال نخی یا روزنامه داشته باشید تا میزان رنگ اضافی قلم مو را بیش از آغاز رنگ‌آمیزی بگیرید. به خاطر داشته باشید رنگ کمتر بهتر از رنگ بیشتر است و سپس کار را شروع کنید.

برای کاغذدیواری هزینه نکنید!

۴٫ با زاویه ۹۰ درجه نسبت به طول دیوار تنها با ضربات نوک قلم‌مو با فشار کم به محل‌های خالی چاپ شابلون را انجام دهید. فشار زیاد ممکن است باعث شود رنگ شره کند. شما به راحتی می‌توانید با بلند کردن یک سمت شابلون و دیدن زیر آن وضعیت کار را کنترل کنید. چیزی که دیده می‌شود مناسب است؟ آیا میزان رنگ کافی است؟ سپس صبر کنید تا خشک شود. حالا می‌توانید شابلون را‌ بردارید و از نتیجه کار لذت ببرید.

نکته: شابلون را سریع برندارید و به آرامی این کار را انجام دهید زیرا ممکن است چسب کاغذی بخشی از رنگ زیر را با خود بردارد. این مواد و وسایل را می‌توانید از فروشگاه‌های هنری و رنگ و ابزار رنگ‌فروشی تهیه کنید. این فروشگاه‌ها را پیشنهاد می‌کنیم: میدان تجریش، خیابان دزاشیب، سر خیابان بوعلی. شریعتی، بعد از پل رومی، خیابان موسیوند.

صندوقچه دیروز؛ میز امروز

به جای آنکه وسایل قدیمی که در چیدمان خانه استفاده می‌کردید، دور بریزید، به آن نمایی تازه بدهید و ��وباره در دکور خانه‌تان استفاده کنید. برای این کار، به چیزی فراتر از رنگ کردن ساده فکر کنید.
پیشنهاد ما برای این منظور قراردادن یک صندوقچه قدیمی است. می‌توانید این صندوقچه را در گوشه‌ای از اتاق قراردهید یا به عنوان میز از آن استفاده کنید.

برای کاغذدیواری هزینه نکنید!

مواد و ابزار لازم:

صندوقچه قدیمی
تکسچر بسکت: یک کیلویی/ قیمت تقریبی ۴۵۰۰تومان
۵کیلویی/قیمت تقریبی ۲۲۰۰۰تومان
۱۲کیلویی/قیمت تقریبی۵۴۰۰۰تومان
شابلون آماده: سایز کوچک/ قیمت تقریبی ۶۰۰۰تومان
سایز متوسط/قیمت تقریبی ۹۰۰۰تومان
سایزبزرگ/قیمت تقریبی۱۹۰۰۰تومان
چسب کاغذی: قیمت تقریبی۲۵۰۰تومان
رنگ اکرلیک: قهوه‌ای سوخته، آبی فیروزه‌ای تیره، طلایی
طناب کنفی
قلم‌مو
خلال دندان
سنگ تزئینی
پرایمر
کاردک یا لیسه
چاقو یا ابزار شماره ۱۱ گلسازی
چسب چوب

دستور کار:

۱٫ ابتدا تمامی سطوح صندوقچه را توسط یک لایه پرایمر بپوشانید و اجازه دهید خشک شود. سپس تکسچر بسکت را توسط کاردک یا لیسه به صورت صاف و یکنواخت روی تمامی سطوح صندوقچه پخش کنید.

۲٫ توسط ابزاری مانند چاقو یا ابزار شماره ۱۱گلسازی شیارهایی به ضخامت ۵-۲ میلی‌متر روی تمام قسمت‌ها ایجاد کنید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. شابلون را با طرح دلخواه (در اینجا بته جقه) روی محل‌های مورد نظر قرار دهید و آن را با چسب کاغذی محکم ثابت کنید.

۳٫ با کاردک یا لیسه تکسچر بسکت را داخل فرورفتگی‌های شابلون بکشید تا پر شود. بلافاصله بعد از یکدست شدن سطح تکسچر، شابلون را از سطح کار‌بردارید واجازه دهید تا خشک شود.

۴٫ طناب‌های کنفی را به صورت دایره‌وار و محکم بپیچید و هر لایه را با چسب چوب به هم بچسبانید؛ سپس در قسمت‌های مختلف صندوقچه قرار دهید. خلال دندان‌ها را دور تا دور طناب‌های کنفی بچسبانید. پس از اتمام این مراحل رنگ‌آمیزی را شروع کنید.

۵٫ تمام سطوح صنوقچه را با قلم مو و رنگ اکرلیک قهوه‌ای سوخته پوشش دهید و بگذارید خشک شود. سپس با قلم مو، رنگ آبی فیروزه‌ای تیره را به شکل حرکات رفت و برگشت روی تمام قسمت‌ها بزنید به‌طوری که رنگ زیرکار نمایان باشد.

۶٫ در صورت تمایل شابلون برجسته‌ها و طناب‌های کنفی را رنگ اکرلیک طلایی بزنید. جهت زیبایی کار می‌توانید از سنگ‌های تزئینی در قسمت‌های مختلف استفاده کنید.

منبع: برترینها

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه